Finaalit SM-keskimatka R2, 18.9.2010, Teuvan Rivakkasu 19.9.2010 13:09
Tuloksettuottanut: OE2003 © Stephan Krämer 2008

 Sij   Lnro  Nimi                     Seura                     Aika      Ero 



H75  (55)                  1.9 km   7 R            

  1    7545  Mikko Koppelomäki        Epilän Esa               21:00     0:00 
  2    7542  Tapio Patana             Vetelin Urheilijat       21:04     0:04 
  3    7543  Veikko Suutari           Joutsenon Kullervo       21:38     0:38 
  4    7506  Jorma Salmi              Nastolan Terä            22:05     1:05 
  5    7544  Alf Barkar               IK Falken                22:37     1:37 
  6    7536  Heikki Lario             Rastivarsat              22:44     1:44 
  7    7538  Jukka Koskinen           Hiisirasti               23:48     2:48 
  8    7551  Mauri Rantala            Kangasala SK             24:54     3:54 
  9    7534  Bo-Gustaf Franzén        OK Raseborg              25:53     4:53 
 10    7550  Pertti Laurila           Espoon Suunta            27:01     6:01 
 10    7539  Mauri Aho                Helisngin Poliisi-Voim   27:01     6:01 
 12    7532  Jukka Siivonen           Rastikarhut              27:23     6:23 
 13    7537  Eero Liski               Lounais-Hämeen rasti     27:26     6:26 
 14    7549  Arvo Mikkonen            Tarpian Suunta           27:37     6:37 
 15    7541  Elof Holmlund            Malax IF                 28:21     7:21 
 16    7516  Antero Pyökäri           RastiPiikkiö             28:26     7:26 
 17    7530  Jaakko Lammensalo        Hiisirasti               28:35     7:35 
 18    7540  Asko Brax                Tampereen Pyrintö        28:36     7:36 
 19    7528  Oiva Mikola              Hiisirasti               29:37     8:37 
 20    7548  Antti Laine              MS Parma                 29:48     8:48 
 21    7519  Arvi Noponen             Suomussalmen Rasti       29:58     8:58 
 22    7515  Pentti Vuorinen          Suunta Jurva             30:17     9:17 
 23    7512  Kalevi Markku            Raja-Karjalan Suunnist   30:40     9:40 
 24    7533  Heimo Mikkola            Raja-Karjalan Suunnist   30:41     9:41 
 25    7552  Esko Ranta               Lahden Suunnistajat-37   31:18    10:18 
 26    7514  Pertti Mattila           Rastikarhut              31:55    10:55 
 27    7500  Kalevi Yli-Teevahainen   Vaasan Suunnistajat      32:16    11:16 
 28    7522  Eero Helariutta          Rastikarhut              33:02    12:02 
 28    7527  Pertti Virtanen          Lahden Suunnistajat-37   33:02    12:02 
 30    7546  Kalle Leppänen           Rasti E4                 33:13    12:13 
 31    7531  Heikki Lahti             Leppävaaran Sisu         33:15    12:15 
 32    7525  Pekka Pohjanpelto        Lahden Suunnistajat-37   34:05    13:05 
 33    7510  Kalevi Vartiainen        Espoon Suunta            34:36    13:36 
 34    7521  Teuvo Minkkinen          Suomussalmen Rasti       35:10    14:10 
 35    7501  Tapio Koivuniemi         Rasti-Nokia              35:54    14:54 
 36    7520  Matti Saarentalo         Espoon Suunta            36:05    15:05 
 37    7526  Johan Nordback           Närpes OK                38:44    17:44 
 38    7502  Erkki Pulli              Raja-Karjalan Suunnist   38:52    17:52 
 39    7505  Reino Jalava             Keravan Urheilijat       38:53    17:53 
 40    7518  Toivo Sissala            Suunta Jurva             41:31    20:31 
 41    7513  Reino Mononen            Suomussalmen Rasti       41:36    20:36 
 42    7509  Yrjö Lempiäinen          MS Parma                 43:17    22:17 
 43    7517  Olavi Koskinen           Hämeenlinnan Tarmo       43:27    22:27 
 44    7524  Arne Backman             IK Falken                43:35    22:35 
 45    7508  Henry Snellman           IK Falken                49:04    28:04 
 46    7503  Kalevi Ojajärvi          Kuortaneen Kunto         55:50    34:50 
 47    7529  Asko Kangasmaa           Keravan Urheilijat       57:10    36:10 

       7523  Leo Mård                 OK Kristina               hyl.          
       7507  Johannes Ijas            Keravan Urheilijat        hyl.          
       7504  Olavi Huhtala            Hiisirasti                hyl.          
       7554  Teuvo Hannukainen        MS Parma                  hyl.          
       7535  Mauri Ylikoski           Suunta-Sepot              hyl.          
       7511  Simo Ruusunen            Epilän Esa             ei läht          
       7547  Ville Asikainen          XYZ                    ei läht          
       7553  Teuvo Jokinen            Vallan Suunta          ei läht          



H80  (16)                  1.5 km   6 R            

  1    8003  Pentti Pelkonen          Keski-Karjalan Rasti     15:29     0:00 
  2    8013  Erkki Lätti              Lounais-Hämeen rasti     16:18     0:49 
  3    8012  Lauri Mansikkamäki       Kauhavan Wisa            18:09     2:40 
  4    8002  Arvo Majoinen            Raja-Karjalan Suunnist   18:25     2:56 
  5    8001  Armas Ojajärvi           Kuortaneen Kunto         20:50     5:21 
  6    8005  Matti Koivunen           Rasti-Jussit             22:11     6:42 
  7    8000  Erkki Takalampi          Kuortaneen Kunto         22:29     7:00 
  8    8011  Eino Enqvist             Jämsän Retki-Veikot      22:33     7:04 
  9    8015  Tapani Luonteri          XYZ                      25:13     9:44 
 10    8014  Antti Keskitalo          MS Parma                 27:45    12:16 
 11    8007  Veikko Varamäki          Rasti-Jussit             28:33    13:04 
 12    8009  Thor Löfroth             IK Kronan                29:05    13:36 
 13    8006  Väinö Villgren           Ulvilan Ura              45:30    30:01 

       8008  Rauno Koivunen           Rasti-Jussit              hyl.          
       8004  Heikki Mäki-Lohiluoma    Rasti-Jussit           ei läht          
       8010  Pauli Riihelä            Lahden Suunnistajat-37 ei läht          



D35  (35)                  3.8 km   10 R           

  1    2318  Päivi Kulmala            Rajamäen Rykmentti       29:49     0:00 
  2    2332  Sini Pekkala             Espoon Suunta            31:53     2:04 
  3    2317  Anne Polso               Vetelin Urheilijat       32:18     2:29 
  4    2334  Tatjana Eskolin          Pargas IF                32:24     2:35 
  5    2321  Sanna Nymalm             Pargas IF                32:35     2:46 
  6    2324  Ingela Mattsson          Pargas IF                32:42     2:53 
  7    2322  Mervi Pesu               Rajamäen Rykmentti       33:45     3:56 
  8    2327  Terhi Matintalo          Lauttakylän Luja         33:46     3:57 
  9    2319  Katja Sundell            Hiisirasti               34:22     4:33 
 10    2320  Sanna Palomäki           Lapuan Virkiä            34:27     4:38 
 11    2311  Saana Sivill             Suunta Jyväskylä         34:40     4:51 
 12    2326  Larissa Erola            Helsingin Suunnistajat   34:43     4:54 
 13    2316  Ulla-Maria Åstrand       OK Botnia                35:29     5:40 
 14    2330  Kirsi Koivuniemi         Lahden Suunnistajat-37   36:37     6:48 
 15    2310  Sirpa Torvinen           Ounasvaaran Hiihtoseur   36:39     6:50 
 16    2328  Anu Tahvanainen          Lahden Suunnistajat-37   37:19     7:30 
 17    2325  Piritta Wartiainen       Kouvolan Rasti-72        37:44     7:55 
 18    2315  Kati Nynäs               Kokkolan Suunnistajat    38:25     8:36 
 19    2323  Heidi Salonen            Rajamäen Rykmentti       38:47     8:58 
 20    2331  Hanna Ketamo             Suunta-Sepot             38:56     9:07 
 21    2302  Katarina Nikkinen        Kouvolan Rasti-72        40:28    10:39 
 22    2301  Kirsi Isoherranen        OK77                     41:13    11:24 
 23    2304  Kristiina Vaano          Lauttakylän Luja         42:33    12:44 
 24    2303  Taina Vaismaa            Suunta Jyväskylä         44:36    14:47 
 25    2306  Linda Ena                IK Falken                44:49    15:00 
 26    2305  Tiina Rautakorpi         Espoon Akilles           44:50    15:01 
 27    2314  Veera Puro-Aho           Ylistaron Kilpa-Veljet   44:52    15:03 
 28    2307  Lilian Björndahl         IK Falken                45:05    15:16 
 29    2313  Lotta Wasström           Solf IK                  46:19    16:30 
 30    2309  Kati Fränti              Rasti-Kurikka            49:49    20:00 
 31    2308  Leena Ojala              Rasti-Kurikka            52:09    22:20 
 32    2300  Suvi Manninen            Jämsän Retki-Veikot      52:14    22:25 
 33    2312  Kati Lunden              Maarian Mahti          1:05:02    35:13 

       2333  Pernilla Rantamäki       OK Raseborg            ei läht          
       2329  Marja Laukkanen          Kouvolan Rasti-72      ei läht          



D40  (46)                  3.5 km   10 R           

  1    1437  Jaana Pietilä-Annala     Kangasala SK             27:50     0:00 
  2    1444  Anniina Paronen          Hämeenlinnan Suunnista   29:50     2:00 
  3    1439  Ulla Silventoinen        SK Pohjantähti           30:04     2:14 
  4    1425  Sari Saarijärvi          Tampereen Pyrintö        30:10     2:20 
  5    1431  Sari Koskinen            Hiisirasti               30:23     2:33 
  6    1426  Teresa Kollanen          Rasti-Kurikka            30:39     2:49 
  7    1445  Hanna Vainionpää         Hämeenlinnan Suunnista   31:46     3:56 
  8    1424  Tiina Kerkola            Suomusjärven Sisu        32:07     4:17 
  9    1441  Tuula Nieminen           Rasti-Kurikka            32:15     4:25 
 10    1440  Sirra Toivonen           Kangasala SK             32:56     5:06 
 11    1435  Riikka Holm              Kuopion Suunnistajat     33:00     5:10 
 12    1423  Mirka Haataja            Espoon Suunta            34:11     6:21 
 13    1408  Riitta Mattila           RasTiimi                 34:14     6:24 
 14    1429  Eija Blomqvist           IF Femman                34:37     6:47 
 15    1421  Pia Molnar               Helsingin Suunnistajat   35:22     7:32 
 16    1428  Virpi Palmen             Espoon Suunta            36:26     8:36 
 17    1442  Hanna Niinimäki          Kyrös-Rasti              36:30     8:40 
 18    1432  Maarika Taipalus         Rasti-Kurikka            37:05     9:15 
 19    1436  Marika Yli-Kauppila      Punkalaitumen Kunto      37:19     9:29 
 20    1420  Nina Tupitsa             Keravan Urheilijat       37:24     9:34 
 21    1411  Marjaana Salo            Siikaisten Sisu          37:43     9:53 
 22    1422  Terése Hagman            Akilles OK               37:48     9:58 
 23    1419  Johanna Perkkalainen     Epilän Esa               37:53    10:03 
 24    1403  Kirsi Ilmonen            Itä-Päijänteen Rasti     38:01    10:11 
 25    1427  Aija Tilvis              Kalajoen Junkkarit       39:17    11:27 
 26    1433  Hanna Lankinen           Helsingin Suunnistajat   39:26    11:36 
 27    1418  Minna Iso-Koivisto       Kauhavan Wisa            39:43    11:53 
 28    1402  Annukka Latvala          Rasti-Jussit             39:44    11:54 
 29    1416  Annika Strandberg        IF Femman                39:50    12:00 
 30    1434  Virpi Remahl             Lahden Suunnistajat-37   40:12    12:22 
 31    1401  Tuula Haverinen          Kajaanin Suunnistajat    41:31    13:41 
 32    1412  Monika Österberg         OK77                     41:49    13:59 
 33    1417  Kristiina Rajasaari      Rastiketut               41:57    14:07 
 34    1409  Arja Stevander           Kuortaneen Kunto         42:08    14:18 
 35    1400  Mervi Heinaro            Espoon Suunta            43:08    15:18 
 36    1414  Tuire Järvinen           Kangasala SK             43:49    15:59 
 37    1405  Marjo Koistinen          Espoon Suunta            44:06    16:16 
 38    1438  Helena Havia-Kinnala     Angelniemen Ankkuri      46:24    18:34 
 39    1413  Virpi Snickars           Solf IK                  50:13    22:23 
 40    1410  Anna-Leena Vierimaa      Kärsämäen Kataja         53:53    26:03 
 41    1404  Heli Haakana             Espoon Suunta            56:12    28:22 
 42    1407  Anne Paalanen            Rajamäen Rykmentti     1:05:54    38:04 

       1443  Merja Kuusisto           Laihian Luja              hyl.          
       1430  Eija Hannuksela          SK Pohjantähti            hyl.          
       1415  Tuija Hyvönen            Ounasvaaran Hiihtoseur ei läht          
       1406  Liisa Tuumi-Ilomäki      Hiisirasti             ei läht          



D45  (62)                  3.1 km   9 R            

  1    2458  Tiina Äijälä             Kangasala SK             26:37     0:00 
  2    2440  Sirpa Liukkonen          Hämeenlinnan Suunnista   27:47     1:10 
  3    2450  Outi Ala-Kasari          Rasti-Kurikka            27:52     1:15 
  4    2457  Kaija Kekäläinen         Helsingin Suunnistajat   28:39     2:02 
  5    2439  Päivi Einonen            Lahden Suunnistajat-37   28:42     2:05 
  6    2443  Anne Nurmi               Angelniemen Ankkuri      28:48     2:11 
  7    2432  Pauliina Lankinen        Helsingin Suunnistajat   29:31     2:54 
  8    2434  Riikka Otsamo            Helsingin Suunnistajat   29:32     2:55 
  9    2442  Heli Karppinen           Pargas IF                30:17     3:40 
 10    2449  Satu Marila              Tampereen Pyrintö        30:48     4:11 
 11    2437  Leena Kurri              Navi                     30:52     4:15 
 12    2461  Tarja Kankaanpää         Kauhavan Wisa            31:16     4:39 
 13    2431  Tuija Katajamäki         Kauhavan Wisa            31:27     4:50 
 14    2451  Meri Huhtanen            Tampereen Pyrintö        31:57     5:20 
 15    2435  Sinikka Kukkola          Kuopion Suunnistajat     32:21     5:44 
 16    2436  Päivi Mäkineste-Mäkelä   Rasti-Kurikka            32:43     6:06 
 17    2447  Arja Lotvonen            Laitasaaren Veto         32:45     6:08 
 18    2459  Eija Sipponen            Paimion Rasti            32:58     6:21 
 19    2441  Nina Ljungqvist-Sarparan Lynx                     33:01     6:24 
 20    2430  Päivi Lassila            RasTiimi                 33:54     7:17 
 21    2409  Marja Sarin              Kangasala SK             35:44     9:07 
 22    2407  Maj-Lis Rantala          Kaustisen Pohjan-Veiko   35:53     9:16 
 23    2418  Virpi Juutilainen        SK Vuoksi                36:01     9:24 
 24    2438  Riitta Ternola           Kangasala SK             37:03    10:26 
 25    2416  Tarja Lammi              Kauhavan Wisa            37:06    10:29 
 26    2433  Anja Mäkelä              Riihimäen Suunnistajat   37:10    10:33 
 27    2414  Tuula Rajander           Kajaanin Suunnistajat    37:16    10:39 
 28    2445  Pirkko Ekdahl            Nivalan Urheilijat       37:30    10:53 
 29    2406  Tiina Kuusholma          Hiisirasti               38:15    11:38 
 30    2424  Tarja Jokikokko          Oulun Tarmo              38:41    12:04 
 31    2444  Rita Linko               Espoon Suunta            38:55    12:18 
 32    2405  Anna-Leena Tuomisto      Vaasan Suunnistajat      40:08    13:31 
 33    2460  Maarit Ritakallio        Lynx                     40:28    13:51 
 34    2455  Tarja Lammila            Laitilan Jyske           41:07    14:30 
 35    2403  Terttu Jalanto           Kangasala SK             41:09    14:32 
 36    2417  Eija Linna               Oulaisten Huima          41:27    14:50 
 37    2423  Leena Koivuniemi         Rasti-Nokia              42:04    15:27 
 38    2401  Lea Pirttilä             Ounasvaaran Hiihtoseur   42:17    15:40 
 39    2429  Päivi Klemelä            Lounais-Hämeen rasti     42:29    15:52 
 40    2448  Päivi Virekunnas         Tampereen Pyrintö        43:09    16:32 
 41    2402  Tarja Kärkkäinen         Jämsän Retki-Veikot      43:16    16:39 
 42    2412  Maria Sund               Närpes OK                43:19    16:42 
 43    2446  Merja Airaksinen         Kuopion Suunnistajat     43:35    16:58 
 44    2453  Liisa Juga               Keravan Urheilijat       43:52    17:15 
 45    2400  Tuula Ravaska            Haapaveden Urheilijat    44:24    17:47 
 46    2421  Mervi Väänänen           Oulun Tarmo              45:05    18:28 
 47    2427  Päivi Ojajärvi           Rastiketut               45:10    18:33 
 48    2410  Leila Keränen            Oulun Tarmo              45:13    18:36 
 49    2454  Riikka Tuuppa            Hiisirasti               46:16    19:39 
 50    2420  Sari Koskela             Rasti-Jussit             46:25    19:48 
 51    2408  Eija Sulavuori           Turun Metsänkävijät      46:31    19:54 
 52    2419  Pirjo Pyymäki            Espoon Suunta            52:02    25:25 
 53    2428  Anna-Maija Määttä        Ounasvaaran Hiihtoseur   52:56    26:19 
 54    2456  Sirkka Sarkki            Keravan Urheilijat       53:05    26:28 
 55    2404  Kaija Sivula             Alajärven Ankkurit       59:49    33:12 
 56    2422  Marianne Nyman           Pihkaniskat            1:09:53    43:16 

       2426  Päivi Aarikka-Ruuhiala   Hiisirasti             ei läht          
       2415  Raija Uusipulkamo        Ounasvaaran Hiihtoseur ei läht          
       2425  Liisa Kontturi           Rastikarhut            ei läht          
       2413  Soili Kuittinen          Tampereen Pyrintö      ei läht          
       2411  Marita Väärälä           Ounasvaaran Hiihtoseur ei läht          
       2452  Maritta Kymäläinen       Tampereen Pyrintö      ei läht          



D50  (57)                  2.2 km   7 R            

  1    1548  Sirpa Lusa               Tampereen Pyrintö        20:14     0:00 
  2    1538  Sirkka Oikarinen         Suunta Jyväskylä         21:05     0:51 
  3    1543  Annariitta Kottonen      Lynx                     21:39     1:25 
  4    1533  Leena Mutka              Suunta Jyväskylä         22:54     2:40 
  5    1532  Anne Pelto-Huikko        Epilän Esa               23:15     3:01 
  6    1537  Eija Rantoja             Rastiketut               23:41     3:27 
  7    1510  Marjatta Vaara           Kankaanpään Suunnistaj   23:50     3:36 
  8    1546  Carola Penger            Pargas IF                24:44     4:30 
  9    1534  Päivi Saarikoski         Pihkaniskat              25:16     5:02 
 10    1509  Merja Toivonen           Epilän Esa               25:26     5:12 
 11    1536  Outi Borgenström         Ikaalisten Nouseva-voi   25:55     5:41 
 12    1545  Tuula Sani               Hollolan Urheilijat -4   26:15     6:01 
 13    1556  Päivi Raatikainen        Lohimaan Rasti           26:29     6:15 
 14    1535  Terhi Vesanen            Kangasala SK             26:31     6:17 
 15    1508  Saija Laurila            Kangasala SK             27:38     7:24 
 16    1531  Ulla Soininen            Säyneisen Salpa          27:46     7:32 
 17    1540  Marjo Virtanen           Hiisirasti               28:00     7:46 
 18    1528  Mirja Mikkolainen        Valkeakosken Haka        28:28     8:14 
 19    1515  Sinikka Taimisto         MS Parma                 28:41     8:27 
 20    1527  Mirja Humalamäki         Suomussalmen Rasti       28:54     8:40 
 21    1502  Riitta Erkkilä           Lapuan Virkiä            29:00     8:46 
 22    1541  Marita Kokkila           Espoon Suunta            29:35     9:21 
 23    1516  Maija Kerkola            Tampereen Pyrintö        29:36     9:22 
 24    1547  Gun-Viol Lång            MS Parma                 29:38     9:24 
 25    1554  Päivi Reiman             Hiisirasti               29:57     9:43 
 26    1503  Sirpa Kukkonen           Lammin Säkiä             29:58     9:44 
 27    1539  Aulikki Korpio           Valkeakosken Haka        30:13     9:59 
 28    1524  Sisko Anttila            Lammin Säkiä             31:02    10:48 
 29    1525  Ann-Catherin Henriksson  Pargas IF                31:09    10:55 
 30    1506  Sirpa Papinsaari         Kangasala SK             31:39    11:25 
 31    1553  Mirja Linjama            Espoon Suunta            32:02    11:48 
 32    1530  Merja Puromies           Espoon Suunta            33:24    13:10 
 33    1555  Outi Montonen            Lammin Säkiä             33:48    13:34 
 34    1505  Riitta Jokela            Ylikiimingin Nuijamieh   33:53    13:39 
 35    1552  Suvi-Päivikki Uusitalo   Itä-Hämeen Rasti         34:03    13:49 
 36    1549  Helena Jumppanen         Pihkaniskat              34:29    14:15 
 37    1523  Katriina Kalliokoski     Perhon Kiri              34:36    14:22 
 38    1512  Gunnevi Kiiskinen        Tampereen Pyrintö        35:05    14:51 
 39    1504  Sirpa Leinonen           Rastiketut               35:15    15:01 
 40    1529  Tea Eisanen              Maarian Mahti            36:03    15:49 
 41    1522  Seija Jussinniemi        Sinkki-Sepot             36:39    16:25 
 42    1520  Kirsi Laine              Maarian Mahti            38:58    18:44 
 43    1513  Helena Saarimäki         Angelniemen Ankkuri      41:13    20:59 
 44    1521  Terttu Lahtinen          Itä-Hämeen Rasti         41:14    21:00 
 45    1514  Tuula Kuisma             Someron Esa              42:52    22:38 
 46    1519  Airi Kattelus            Sippurasti               43:00    22:46 
 47    1501  Tuija Rantalainen        Nastolan Terä            43:17    23:03 
 48    1500  Terhi Uotila             Oriveden Ponnistus       43:44    23:30 
 49    1550  Marja Töyrylä            Kymin Suunnistajat       45:19    25:05 
 50    1507  Tuula Kananen            Jämsän Retki-Veikot      49:15    29:01 
 51    1517  Päivi Litmanen           Helsingin Suunnistajat   49:30    29:16 
 52    1518  Kaisu Toivonen           Ounasvaaran Hiihtoseur   56:00    35:46 
 53    1511  Paula Malinen            Kajaanin Suunnistajat    58:45    38:31 

       1526  Arja Pulkkinen           Helsingin Suunnistajat    hyl.          
       1544  Anneli Jämsen            Lohimaan Rasti            hyl.          
       1542  Marita Saari             Hiisirasti                hyl.          
       1551  Kirsi Kihlström          Hankasalmen Hanka         hyl.          



D55  (46)                  2.1 km   7 R            

  1    2524  Päivi Puolakka           Säyneisen Salpa          21:27     0:00 
  2    2529  Erja Raiko               Hyvinkään Rasti          21:30     0:03 
  3    2528  Margit Suomela           Rasti-Lukko              22:28     1:01 
  4    2534  Kirsti Moilanen          Maarian Mahti            22:29     1:02 
  5    2538  Vappu Hyvärinen          Saarijärven Pullistus    23:03     1:36 
  6    2523  Sinikka Illaru           Delta                    23:10     1:43 
  7    2536  Ulla Kurvinen            Länsi-Uudenmaan Suunni   23:38     2:11 
  8    2541  Pirkko Kalliola          Turun Suunnistajat       24:03     2:36 
  9    2545  Gunilla Björklund        IK Falken                24:13     2:46 
 10    2539  Arja Pajunen             Oriveden Ponnistus       24:30     3:03 
 11    2533  Helena Kanste            Sotkamon Jymy            25:04     3:37 
 12    2525  Arja Nurminen            Valkeakosken Haka        25:17     3:50 
 13    2535  Liisa Veijalainen        MS Parma                 25:26     3:59 
 14    2537  Maarit Juura             Kankaanpään Suunnistaj   25:33     4:06 
 15    2540  Airi Sipponen            Paimion Rasti            26:05     4:38 
 16    2532  Hely Salmenoja           Hirvensalon Heitto       26:57     5:30 
 17    2526  Anja Siuko               Suunta-Sepot             26:59     5:32 
 18    2543  Bodil Fred               IF Femman                28:18     6:51 
 19    2531  Kristiina Ahlqvist       Raisu Lumous             29:11     7:44 
 20    2527  Kirsti Laukkanen         Hämeenlinnan Tarmo       29:12     7:45 
 21    2504  Kaija Heinonen           Pihkaniskat              29:43     8:16 
 22    2530  Helena Kattelus          Sippurasti               29:52     8:25 
 23    2503  Tuire Niemi              Tampereen Pyrintö        30:43     9:16 
 24    2509  Eija-Riitta Leppänen     Tampereen Pyrintö        30:44     9:17 
 25    2516  Elise Lietzén            Suomusjärven Sisu        30:48     9:21 
 26    2542  Elisabeth Koskialho      Rasti-Lukko              30:52     9:25 
 27    2506  Päivi-Kaarina Turunen    Hiisirasti               31:25     9:58 
 28    2514  Gun Finnäs               IF Brahe                 31:43    10:16 
 29    2502  Leena Hautamäki          Kortesjärven Järvi-Vei   31:47    10:20 
 30    2507  Maria-Leena Hakkarainen  Itä-Hämeen Rasti         32:22    10:55 
 31    2508  Kaisa Yliniemi           Nivalan Urheilijat       32:46    11:19 
 32    2513  Pirjo Karvonen           Suomusjärven Sisu        34:06    12:39 
 33    2518  Kaija Laine              Kauhajoen Karhu          34:18    12:51 
 34    2517  Pauliina Tienari         Kyrös-Rasti              34:23    12:56 
 35    2501  Marja-Leena Klemelä      Lounais-Hämeen rasti     35:59    14:32 
 36    2500  Marlene Nylund           IK Falken                36:07    14:40 
 36    2544  Pirjo Lavikainen         Kangasala SK             36:07    14:40 
 38    2522  Eija Hyvönen             Rasti-Pielinen           36:48    15:21 
 39    2511  Eija Nurminen            Tampereen Pyrintö        37:45    16:18 
 40    2515  Anneli Ojapalo           Rajamäen Rykmentti       42:45    21:18 
 41    2510  Irma Ahonkivi            Rastikarhut              48:09    26:42 
 42    2505  Kaija Turku              Helsingin Suunnistajat   51:27    30:00 
 43    2521  Eija Lassila             Vetelin Urheilijat     1:04:09    42:42 

       2519  Pirjo Viitala            Turun Metsänkävijät       hyl.          
       2512  Margit Riikonen          Perttelin Peikot       ei läht          
       2520  Anneli Bergström         Espoon Suunta          ei läht          



D60  (52)                  1.9 km   7 R            

  1    1648  Arja Pulkkinen           Joutsenon Kullervo       18:38     0:00 
  2    1627  Sirkka Ketola            Saarijärven Pullistus    19:08     0:30 
  3    1640  Eeva-Liisa Korkeakangas  Rasti-Jussit             19:49     1:11 
  4    1642  Eila Palomäki            Suunta-Sepot             19:58     1:20 
  5    1646  Kristiina Huttunen       Säyneisen Salpa          20:11     1:33 
  6    1644  Eila Seppälä             Ylistaron Kilpa-Veljet   20:29     1:51 
  7    1641  Sirpa Lakanen            Delta                    21:15     2:37 
  8    1626  Marja Suomalainen        Länsi-Uudenmaan Suunni   21:26     2:48 
  9    1638  Kyllikki Kauppinen       Kalevan Rasti            21:30     2:52 
 10    1635  Saga Pått                If Minken                21:34     2:56 
 11    1637  Ann-Mari Sandgren        Närpes OK                21:35     2:57 
 12    1639  Kaija Lähdekorpi         IF Femman                21:58     3:20 
 13    1651  Leena Savonen            Hämeenlinnan Suunnista   22:06     3:28 
 14    1650  Eila Pitkänen            Jämsän Retki-Veikot      22:34     3:56 
 15    1643  Helena Mannervesi        Paimion Rasti            22:44     4:06 
 16    1628  Salme Åsten              OK Raseborg              22:49     4:11 
 17    1645  Gia Alexandersson        Pargas IF                22:56     4:18 
 18    1647  Maria-Leena Törrö        Valkeakosken Haka        23:29     4:51 
 19    1612  Sirpa Tarkiainen         Suunta-Sepot             23:56     5:18 
 20    1631  Kati Peltola             MS Parma                 24:01     5:23 
 21    1636  Marjatta Lahtinen        Koovee                   24:21     5:43 
 22    1649  Vellamo Toivonen         OK77                     24:25     5:47 
 23    1634  Beatrice Malmsten        Lynx                     24:38     6:00 
 24    1633  Maija Verha              Rasti-Lukko              24:55     6:17 
 25    1630  Leena Hellsten           Rasti 88                 25:36     6:58 
 26    1632  Ritva Erkinheimo         Kortesjärven Järvi-Vei   26:22     7:44 
 27    1618  Alli Maja                Rasti-Jussit             26:34     7:56 
 28    1623  Tuula Kaasalainen        Suunta-Sepot             27:18     8:40 
 29    1610  Orvokki Soikkeli         Jämsän Retki-Veikot      28:00     9:22 
 30    1608  Alli Elomaa              Rastiketut               28:40    10:02 
 31    1617  Mare Beilman             Länsi-Uudenmaan Suunni   28:49    10:11 
 32    1619  Ritva Kajava             Hämeenlinnan Suunnista   29:17    10:39 
 33    1607  Tuula Saarinen           Eura-Kauttuan Urheilij   31:41    13:03 
 34    1609  Ulla Ahonen              Hämeenlinnan Suunnista   31:51    13:13 
 35    1622  Kaija Hakaniemi          Jämsän Retki-Veikot      32:29    13:51 
 36    1606  Raija Louko              Ylistaron Kilpa-Veljet   32:38    14:00 
 37    1614  Marja-Leena Nokelainen   Keuruun Kisailijat       32:56    14:18 
 38    1600  Tuula Havia              Maarian Mahti            33:42    15:04 
 39    1613  Kaisu Hellström          Paimion Rasti            34:04    15:26 
 40    1624  Anna-Maija Hautamäki     Rastiketut               34:27    15:49 
 41    1620  Marja-Terttu Koskinen    Valkeakosken Haka        34:36    15:58 
 42    1621  Helena Koivunen          Rasti-Jussit             35:30    16:52 
 43    1604  Marja Kaarnijärvi        Oriveden Ponnistus       37:03    18:25 
 44    1615  Tuuli Kastemaa           Hirvensalon Heitto       37:14    18:36 
 45    1616  Gun-Britt Mattsson       Kimito SF                37:40    19:02 
 46    1605  Anne Stoor               Kokkolan Suunnistajat    37:46    19:08 
 47    1611  Arja Rantalainen         Nastolan Terä            38:13    19:35 
 48    1603  Mona Backman             IK Falken                43:41    25:03 
 49    1625  Katariina Finnilä        Vetelin Urheilijat       45:07    26:29 
 50    1602  Soili Lämsä              Ylikiimingin Nuijamieh   45:48    27:10 

       1629  Ritva Mononen            Hämeenlinnan Suunnista    hyl.          
       1601  Annikka Taitto           SK Vuoksi              ei läht          



D65  (40)                  1.9 km   6 R            

  1    2633  Raija Nurmi              Rasti-Lukko              21:00     0:00 
  2    2637  Kaarina Rahkasuo         Rasti 88                 21:09     0:09 
  3    2622  Anneli Mattila           Iisu                     22:38     1:38 
  4    2636  Tuulikki Karvinen        Helsingin Suunnistajat   22:48     1:48 
  5    2627  Eeva Tanska              Rastihaukat              23:33     2:33 
  6    2635  Raija Ryytty             SK Vuoksi                23:51     2:51 
  7    2630  Anneli Vilppola          Iisu                     24:05     3:05 
  8    2621  Eva Reeni                Riihimäen Suunnistajat   24:16     3:16 
  9    2638  Leena Paatero            Espoon Suunta            25:01     4:01 
 10    2617  Leena Valjakka           Navi                     25:02     4:02 
 11    2631  Marjatta Vauhkonen       Epilän Esa               25:53     4:53 
 12    2629  Tuula Tulokas            Suomusjärven Sisu        26:25     5:25 
 13    2632  Riitta Mattila           Rastikarhut              26:56     5:56 
 14    2634  Kaarina Isoherranen      Helsingin Suunnistajat   26:58     5:58 
 15    2608  Hillevi Syväterä         Riihimäen Suunnistajat   27:20     6:20 
 16    2613  Eila Ruisaho             Epilän Esa               28:12     7:12 
 17    2639  Juulia Salmela           Riihimäen Suunnistajat   28:51     7:51 
 18    2623  Tytti Torp               Helsingin Suunnistajat   29:00     8:00 
 19    2610  Raija Lahtinen           Valkeakosken Haka        29:34     8:34 
 20    2616  Anna-Liisa Hankonen      Iisu                     29:35     8:35 
 21    2606  Liisa Niemelä            Ounasvaaran Hiihtoseur   30:04     9:04 
 22    2612  Pirkko Latvasto          Helsingin Suunnistajat   30:13     9:13 
 23    2605  Riitta Kokkonen          Espoon Suunta            30:27     9:27 
 24    2609  Marke Jalkanen           Valkeakosken Haka        30:29     9:29 
 25    2615  Ritva Mikkonen           Espoon Suunta            31:46    10:46 
 26    2602  Marketta Kaaranen        Keravan Urheilijat       32:56    11:56 
 27    2600  Leila Keskinen           Rasti-Jussit             34:00    13:00 
 28    2624  Pirkko Eskola            Rasti 88                 34:04    13:04 
 29    2604  Tuulikki Liuha           Suunta Jyväskylä         34:37    13:37 
 30    2620  Seija Piiparinen         Rastikarhut              34:40    13:40 
 31    2601  Anni Helppolainen        Eura-Kauttuan Urheilij   35:02    14:02 
 32    2626  Marja-Liisa Ruusunen     Epilän Esa               35:25    14:25 
 33    2603  Anja Aarnio              Ylistaron Kilpa-Veljet   35:37    14:37 
 34    2625  Tuula Varis              Ounasvaaran Hiihtoseur   35:55    14:55 
 35    2611  Terttu Isosomppi         Valkeakosken Haka        39:38    18:38 
 36    2628  Seija Hurskainen         Valkeakosken Haka        39:51    18:51 
 37    2618  Ulla Talvitie            Keravan Urheilijat       43:11    22:11 

       2607  Svea Nojonen             IF Femman                 hyl.          
       2614  Marjatta Mäkelä          Pohjankyrön Rasti         hyl.          
       2619  Marjatta Mehtälä         Delta                  ei läht          



D70  (16)                  1.6 km   6 R            

  1    1706  Pirkko Tahvanainen       Hollolan Urheilijat -4   17:27     0:00 
  2    1700  Aira Mylly               Ounasvaaran Hiihtoseur   19:44     2:17 
  3    1712  Elli Pelkonen            Keski-Karjalan Rasti     20:31     3:04 
  4    1709  Milja Lähde              Suomusjärven Sisu        21:16     3:49 
  5    1708  Marjatta Vehmanen        Keravan Urheilijat       24:18     6:51 
  6    1711  Sirkka Ketola            Kauhajoen Karhu          27:39    10:12 
  7    1705  Leena Brax               Tampereen Pyrintö        27:46    10:19 
  8    1704  Aino Kirkkala            Suosmeren Salpa          27:55    10:28 
  9    1714  Airi Havukorpi           Delta                    28:16    10:49 
 10    1701  Ann-May Carlson-Wickströ Solf IK                  30:57    13:30 
 11    1715  Eila Pekkarinen          Keravan Urheilijat       31:12    13:45 
 12    1703  Raija Virtanen           Hämeenlinnan Suunnista   36:14    18:47 
 13    1710  Seija Määttänen          Suomusjärven Sisu        36:16    18:49 
 14    1702  Mirja Lehtikangas        Rastikarhut              38:59    21:32 
 15    1713  Ann-Britt Hjerpe         IK Falken                39:25    21:58 
 16    1707  Irma Lario               Rastivarsat              46:34    29:07 



D75  (5)                   1.5 km   6 R            

  1    2701  Gunnel Snellman          IF Brahe                 21:04     0:00 
  2    2700  Aune Jalava              Keravan Urheilijat       25:40     4:36 
  3    2703  Vappu Saalasti           Raja-Karjalan Suunnist   28:20     7:16 
  4    2704  Kaarina Holopainen       Keravan Urheilijat       29:14     8:10 
  5    2702  Kaija Lahti              Leppävaaran Sisu         33:38    12:34 



D80  (4)                   1.3 km   5 R            

  1    1801  Sole Nieminen            Jämsän Retki-Veikot      20:40     0:00 
  2    1802  Saara Koivunen           Suunta Jyväskylä         24:01     3:21 
  3    1800  Ritva Saarikoski         Pihkaniskat              24:36     3:56 
  4    1803  Hanna Nuoranne           Keuruun Kisailijat       50:06    29:26 



H35 A Fin  (45)            4.9 km   13 R           

  1    3541  Stefan Karlsson          IF Sibbo-Vargarna        32:15     0:00 
  2    3537  Sami Löfbacka            Vetelin Urheilijat       33:29     1:14 
  3    3534  Mikko Salonen            Rajamäen Rykmentti       33:31     1:16 
  4    3544  Ilkka Nurminen           Helsingin Suunnistajat   33:52     1:37 
  5    3540  Heikki Kettunen          Vihtavuoren Pamaus       34:06     1:51 
  6    3533  Raino Pesu               Rajamäen Rykmentti       35:13     2:58 
  7    3542  Jari Hannuksela          SK Pohjantähti           35:20     3:05 
  8    3525  Antti Rönnemaa           Siilin Rasti             36:37     4:22 
  9    3539  Mikael Salo              OK Orient                37:05     4:50 
 10    3532  Henrik Karelo            Vihtavuoren Pamaus       37:19     5:04 
 11    3531  Jari Hautala             Lapuan Virkiä            37:24     5:09 
 12    3518  Tomi Savolainen          Rastiketut               38:04     5:49 
 13    3513  Harri Iivonen            Kangasala SK             38:37     6:22 
 14    3524  Joonas Nurminen          Jämsän Retki-Veikot      38:41     6:26 
 15    3517  Juha Pietiläinen         Rasti E4                 38:51     6:36 
 16    3543  Arto Puro-Aho            Ylistaron Kilpa-Veljet   38:52     6:37 
 17    3522  Timo Heikkilä            Oulaisten Huima          38:59     6:44 
 18    3529  Tero Rönkä               Pitäjämän Tarmo          39:08     6:53 
 19    3530  Petri Moisio             Saarijärven Pullistus    39:20     7:05 
 20    3528  Jussi Mäkelä             Pargas IF                39:28     7:13 
 21    3515  Jussi Seppälä            Lauttakylän Luja         40:23     8:08 
 22    3512  Pekka Myllykoski         Suunta Jyväskylä         41:08     8:53 
 23    3535  Vesa-Pekka Melleri       IF Sibbo-Vargarna        41:41     9:26 
 24    3519  Jarkko Kaplas            Joutsenon Kullervo       41:45     9:30 
 25    3536  Eero Koski               Ylistaron Kilpa-Veljet   41:51     9:36 
 26    3514  Sami Kuntola             Laihian Luja             42:22    10:07 
 27    3504  Mikko Mutka              Joutsenon Kullervo       42:47    10:32 
 28    3511  Tommi Haakana            Tarpian Suunta           43:17    11:02 
 29    3527  Veli-Matti Rintala       MS Parma                 43:24    11:09 
 30    3521  Petri Rusanen            Suunta Jyväskylä         44:46    12:31 
 31    3523  Jari Jonkka              Rastikarhut              44:48    12:33 
 32    3520  Sami Isoherranen         OK77                     45:15    13:00 
 33    3526  Jari Kalliokoski         Halsuan Toivo            46:48    14:33 
 33    3509  Sami Mönttinen           Rasti E4                 46:48    14:33 
 35    3502  Marko Ojala              Ulvilan Ura              47:30    15:15 
 36    3508  Pasi Nurmi               Rastiketut               49:24    17:09 
 37    3500  Jyri Myllymäki           Vetelin Urheilijat       49:31    17:16 
 38    3510  Esa Hämäläinen           Punkalaitumen Kunto      50:40    18:25 
 39    3503  Jani Leppäniemi          Vetelin Urheilijat       50:53    18:38 
 40    3501  Toni Rinta               Kankaanpään Suunnistaj   52:08    19:53 
 41    3506  Jyrki Haikonen           Ulvilan Ura              53:11    20:56 

       3505  Jukka Jarva              Oriveden Ponnistus        hyl.          
       3516  Petri Teerikoski         Lauttakylän Luja          hyl.          
       3538  Teemu Karjalainen        SK Pohjantähti            hyl.          
       3507  Aki Perämäki             Ylistaron Kilpa-Veljet ei läht          



H35 B Fin  (8)             4.2 km   11 R           

  1    3635  Tommi Tervo              Joutsenon Kullervo       33:59     0:00 

       3631  Petri Koivula            Laihian Luja           ei läht          
       3632  Tapio Karppi             Laihian Luja           ei läht          
       3633  Sami Pykälämäki          Rasti-Jussit           ei läht          
       3648  Esa Leppäniemi           Vetelin Urheilijat     ei läht          
       3651  Arto Lilja               Anttolan Urheilijat    ei läht          
       3659  Tero Junttila            Anttolan Urheilijat    ei läht          
       3678  Eero Lehtonen            Ulvilan Ura            ei läht          



H40 A Fin  (50)            4.7 km   13 R           

  1    4049  Matti Vainionpää         Rasti-Kurikka            30:03     0:00 
  2    4048  Sören Nymalm             Pargas IF                30:28     0:25 
  3    4044  Jari Laitamäki           Delta                    30:31     0:28 
  4    4047  Timo Karppinen           SK Pohjantähti           30:51     0:48 
  5    4031  Jukka Erkkilä            Rajamäen Rykmentti       31:15     1:12 
  6    4045  Marko Loukkalahti        Delta                    31:18     1:15 
  7    4046  Manne Suominen           Delta                    32:04     2:01 
  8    4035  Antti Virtanen           Hämeenlinnan Suunnista   32:18     2:15 
  9    4041  Kimmo Gynther            Itä-Hämeen Rasti         32:25     2:22 
 10    4037  Esa Kurki                Rasti-Kurikka            32:33     2:30 
 11    4028  Jarmo Mauriala           Koovee                   32:34     2:31 
 12    4043  Timo Sivill              Vaajakosken Terä         32:35     2:32 
 13    4036  Samuli Kyyrönen          Rajamäen Rykmentti       32:47     2:44 
 14    4023  Antero Pulli             Rajamäen Rykmentti       33:30     3:27 
 15    4042  Severi Eerola            Tampereen Pyrintö        33:56     3:53 
 16    4033  Tomi Kurhinen            Sippurasti               34:43     4:40 
 17    4027  Mika Kerkola             Suomusjärven Sisu        34:44     4:41 
 18    4015  Jouni Vidqvist           Mäntsälän Urheilijat     35:55     5:52 
 19    4026  Timo Äijälä              Tampereen Pyrintö        36:43     6:40 
 20    4008  Tauno Niemi              Metsän Pojat             36:49     6:46 
 21    4024  Tommi Viitasaari         Kokkolan Suunnistajat    37:22     7:19 
 22    4004  Mikko Yli-Kauppila       Punkalaitumen Kunto      37:25     7:22 
 23    4025  Jari Vihakara            Kankaanpään Suunnistaj   37:32     7:29 
 24    4019  Mika Loukkalahti         Espoon Suunta            37:38     7:35 
 25    4000  Kai Kamila               Suunta Jurva             38:30     8:27 
 26    4030  Vesa Ruuska              Kangasala SK             38:40     8:37 
 27    4034  Esko Ylikangas           Rasti-Kurikka            38:42     8:39 
 28    4021  Panu Haaramo             Espoon Suunta            38:52     8:49 
 29    4006  Mika Rinta-Keturi        Rasti-Jussit             39:01     8:58 
 30    4020  Vesa Peltoniemi          Kaustisen Pohjan-Veiko   39:29     9:26 
 31    4018  Peter Johansson          IF Brahe                 39:42     9:39 
 32    4011  Petri Kuusinen           Hämeenlinnan Suunnista   40:22    10:19 
 33    4022  Jarmo Koskela            OK77                     41:26    11:23 
 34    4012  Richard Van Camp         Suunta Jyväskylä         41:44    11:41 
 35    4017  Timo Hoskari             Rastiketut               41:57    11:54 
 36    4016  Ilpo Pietiläinen         SK Pohjantähti           42:13    12:10 
 37    4005  Niklas Björkqvist        Hämeenlinnan Suunnista   42:18    12:15 
 38    4032  Jari Jaakkola            Maarian Mahti            42:20    12:17 
 39    4010  Timo Jaarinen            Rasti 88                 42:31    12:28 
 40    4003  Johan Holmback           Malax IF                 43:48    13:45 
 41    4009  Timo Tähtinen            Helsingin Suunnistajat   44:22    14:19 
 42    4001  Kaj Grön                 IF Brahe                 44:32    14:29 
 43    4014  Matti Ilmonen            Itä-Päijänteen Rasti     44:41    14:38 
 44    4040  Tero Leppämäki           Viitasaaren Suunta       46:41    16:38 
 45    4002  Tuomo Isokangas          Alajärven Ankkurit       55:51    25:48 

       4029  Tuomo Haanpää            Tampereen Pyrintö         hyl.          
       4039  Timo Parttimaa           Angelniemen Ankkuri       hyl.          
       4038  Kari Jussila             Kangasala SK              hyl.          
       4013  Mika Kulmala             Rajamäen Rykmentti        kesk          
       4007  Petri Stevander          Kuortaneen Kunto       ei läht          



H40 B Fin  (34)            3.8 km   11 R           

  1    4150  Jari Holm                Viitasaaren Suunta       29:23     0:00 
  2    4252  Sakari Taskila           Leppävaaran Sisu         29:41     0:18 
  3    4138  Petri Hiukka             Rasti 88                 32:42     3:19 
  4    4237  Tapio Annala             Pohjankyrön Rasti        32:56     3:33 
  5    4250  Mika Ternola             Kangasala SK             33:02     3:39 
  6    4143  Juha Laasanen            Laihian Luja             33:25     4:02 
  7    4144  Risto Ruohola            MS Parma                 34:26     5:03 
  8    4247  Veli-Matti Rytkönen      Espoon Suunta            35:36     6:13 
  9    4133  Aimo Myllymäki           Kortesjärven Järvi-Vei   36:01     6:38 
 10    4241  Peter Tallberg           Akilles OK               36:03     6:40 
 11    4148  Timo Pirtilä             Etelä-Kymen Suunnistaj   36:04     6:41 
 12    4142  Jukka Oksanen            Rastikarhut              36:18     6:55 
 13    4132  Arttu Laine              Kokkolan Suunnistajat    37:01     7:38 
 14    4232  Jari Talvitie            Pohjankyrön Rasti        37:06     7:43 
 15    4139  Christer Snickars        Solf IK                  37:31     8:08 
 16    4141  Erkki Pirilä             Laitilan Jyske           37:59     8:36 
 17    4238  Seppo Kellokumpu         Kajaanin Suunnistajat    39:03     9:40 
 18    4243  Anders Lindahl           Akilles OK               40:11    10:48 
 19    4242  Aki Tapper               Rasti 88                 40:34    11:11 
 20    4135  Seppo Kuusisto           Koovee                   45:36    16:13 
 21    4234  Timo-Jaakko Joensuu      Kuortaneen Kunto         54:10    24:47 
 22    4233  Thomas Åman              OK Botnia                58:14    28:51 

       4230  Pasi Jussila             Vesaisten Pojat        ei läht          
       4231  Jari Määttä              Ounasvaaran Hiihtoseur ei läht          
       4134  Jukka Kinnari            Suunta Jurva           ei läht          
       4236  Kimmo Forsman            Vaasan Suunnistajat    ei läht          
       4239  Patrik Engström          Pargas IF              ei läht          
       4240  Tommy Haglund            IF Brahe               ei läht          
       4245  Ismo Aho                 Navi                   ei läht          
       4149  Arto Haverinen           Kajaanin Suunnistajat  ei läht          
       4163  Jarmo Puttonen           Vaajakosken Terä       ei läht          
       4167  Petteri Niskanen         Rasti-Hyry             ei läht          
       4169  Kenneth Cederberg        Pargas IF              ei läht          
       4170  Tero Heikkilä            Paimion Rasti          ei läht          



H45 A Fin  (50)            4.5 km   13 R           

  1    4546  Markku Kaartinen         Angelniemen Ankkuri      30:21     0:00 
  2    4545  Juha Partanen            Rasti-Hyry               30:47     0:26 
  3    4536  Petri Kotro              Sippurasti               31:23     1:02 
  4    4527  Arto Holappa             Ylikiimingin Nuijamieh   31:52     1:31 
  5    4549  Kari Tyynelä             Vetelin Urheilijat       31:57     1:36 
  6    4533  Ilkka Peltola            Itä-Hämeen Rasti         32:00     1:39 
  7    4529  Pekka Noponen            Suunta Jyväskylä         32:21     2:00 
  8    4528  Juha Koskinen            Vaajakosken Terä         32:59     2:38 
  9    4531  Kimmo Hilli              Jalasjärven Jalas        33:29     3:08 
 10    4535  Mika Vuorela             Tampereen Pyrintö        33:30     3:09 
 11    4547  Ali Mättölä              Espoon Suunta            33:48     3:27 
 12    4539  Reijo Viitanen           Tampereen Pyrintö        34:00     3:39 
 13    4532  Jarmo Lindroos           Espoon Suunta            34:07     3:46 
 14    4519  Jussi Elo                Laitilan Jyske           34:24     4:03 
 15    4523  Kalevi Mäkipää           Ulvilan Ura              34:34     4:13 
 16    4544  Vesa Koskinen            Hiisirasti               34:36     4:15 
 17    4537  Teijo Oksanen            Helsingin Suunnistajat   34:50     4:29 
 18    4548  Leo Pyymäki              Espoon Suunta            34:59     4:38 
 19    4516  Dan Stenlund             IF Brahe                 35:06     4:45 
 20    4534  Veli-Pekka Nurmi         Angelniemen Ankkuri      35:29     5:08 
 21    4521  Jouni Vantaala           Lammin Säkiä             35:51     5:30 
 22    4515  Jorma Hirvensalo         Saarijärven Pullistus    36:00     5:39 
 23    4505  Markku Virtanen          Lammin Säkiä             36:13     5:52 
 24    4522  Hannu Heiskanen          Sonkajärven Pahka        36:33     6:12 
 25    4524  Jukka Kallio             Kangasala SK             36:43     6:22 
 26    4543  Jukka Kyhäräinen         Helsingin Suunnistajat   36:45     6:24 
 27    4542  Markku Huostila          Lammin Säkiä             36:49     6:28 
 28    4540  Jarmo Launonen           Keravan Urheilijat       37:22     7:01 
 29    4500  Risto Niinimäki          Pihkaniskat              37:46     7:25 
 30    4507  Jyrki Lammila            Laitilan Jyske           38:01     7:40 
 31    4517  Kari Ylönen              Itä-Hämeen Rasti         38:03     7:42 
 32    4504  Juha Lerssi              Kaustisen Pohjan-Veiko   38:18     7:57 
 33    4512  Taisto Jylhä             Lohtajan Veikot          38:20     7:59 
 34    4525  Pasi Valkonen            Itä-Hämeen Rasti         38:38     8:17 
 35    4509  Thomas Nyholm            OK Orient                38:42     8:21 
 36    4526  Panu Kärkkäinen          Jämsän Retki-Veikot      38:48     8:27 
 37    4520  Harri Mehto              Vaajakosken Terä         39:06     8:45 
 38    4541  Esa Kuoppala             Rasti-Kurikka            40:04     9:43 
 39    4514  Raimo Itkonen            Suunta Jyväskylä         40:12     9:51 
 40    4530  Ari Enroth               Rajamäen Rykmentti       40:16     9:55 
 41    4503  Asko Sippola             Kuortaneen Kunto         40:18     9:57 
 42    4508  Tapio Kujala             Ylistaron Kilpa-Veljet   40:26    10:05 
 43    4502  Tommy Löfroth            Malax IF                 40:52    10:31 
 44    4513  Jussi Borgenström        Hyvinkään Rasti          41:18    10:57 
 45    4518  Seppo Koskinen           Jalasjärven Jalas        41:49    11:28 
 46    4538  Juha Tuomisto            Vaasan Suunnistajat      42:16    11:55 
 47    4511  Pekka Patana             Laihian Luja             44:23    14:02 
 48    4501  Seppo Mäkinen            Pellon Ponsi             44:45    14:24 
 49    4510  Markku Keskitalo         MS Parma                 48:14    17:53 
 50    4506  Pasi Koistinen           Nastolan Terä          1:04:22    34:01 



H45 B Fin  (53)            3.5 km   10 R           

  1    4652  Tuomo Marttinen          Kangasniemen Kalske      26:33     0:00 
  2    4752  Matti Tarkkanen          Ulvilan Ura              27:02     0:29 
  3    4660  Jari Maunuksela          Tarpian Suunta           27:46     1:13 
  4    4760  Tom Stenlund             IF Brahe                 27:49     1:16 
  5    4755  Simo Uusikartano         Turun Metsänkävijät      28:52     2:19 
  6    4641  Arto Kalliokoski         Perhon Kiri              29:34     3:01 
  7    4661  Seppo Jylhä              Kälvian Tarmo            29:57     3:24 
  8    4740  Harri Rinta-Piirto       Rasti-Kurikka            30:21     3:48 
  9    4636  Pekka Jokinen            Pälkäneen Lukko          30:47     4:14 
 10    4650  Timo Ronkainen           Kokkolan Suunnistajat    32:07     5:34 
 11    4744  Johan Byggningsbacka     IF Brahe                 32:29     5:56 
 12    4746  Seppo Hakala             Pälkäneen Lukko          32:31     5:58 
 13    4767  Markku Mänty             Turun Metsänkävijät      32:59     6:26 
 14    4750  Eero Koskivirta          Etelä-Kymen Suunnistaj   33:26     6:53 
 15    4753  Geza Molnar              Lahden Suunnistajat-37   33:42     7:09 
 16    4735  Jukka Koskiniemi         Honkajoen Seudun Urhei   33:51     7:18 
 17    4732  Mikko Kuitunen           Kangasniemen Kalske      33:54     7:21 
 18    4640  Jari Liukkonen           Itä-Hämeen Rasti         33:58     7:25 
 19    4741  Jyrki Kajavalta          Turun Suunnistajat       34:05     7:32 
 20    4742  Harri Virkkala           Kokkolan Suunnistajat    34:21     7:48 
 21    4737  Matti Kattelus           Lapuan Virkiä            34:23     7:50 
 22    4634  Bo-Göran Sund            Närpes OK                34:43     8:10 
 23    4631  Timo Leskelä             Rasti 88                 35:04     8:31 
 24    4633  Ville Salonen            Vaasan Suunnistajat      35:05     8:32 
 25    4638  Jukka Mäki               Kangasniemen Kalske      35:12     8:39 
 26    4739  Jouni Mutka              Suunta Jyväskylä         35:24     8:51 
 27    4630  Kai Harju                Kannuksen Ura            36:13     9:40 
 28    4635  Vesa Ijäs                Tarpian Suunta           39:30    12:57 
 29    4639  Kari Koivumäki           Kokkolan Suunnistajat    40:25    13:52 
 30    4647  Jukka Suominen           Laitilan Jyske           40:39    14:06 
 31    4743  Hannu Kortetjärvi        Pälkäneen Lukko          40:53    14:20 
 32    4733  Ismo Kandolin            Pohjankyrön Rasti        41:43    15:10 
 33    4632  Ari-Matti Leinonen       Rastiketut               42:41    16:08 
 34    4643  Timo Ritakallio          Lynx                     42:46    16:13 
 35    4645  Eero Hakala              IF Femman                42:57    16:24 
 36    4731  Jari Rajamäki            OK Kristina              43:37    17:04 
 37    4642  Ari Kuusholma            Hiisirasti               44:35    18:02 
 38    4734  Reima Piispanen          Saloisten Reipas         49:13    22:40 
 39    4745  Heikki Koskela           Rasti-Jussit             57:25    30:52 

       4637  Antti Lassila            Kuortaneen Kunto          hyl.          
       4747  Ari Matkaselkä           Oulaisten Huima           hyl.          
       4730  Jouko Huuhka             Kankaanpään Suunnistaj ei läht          
       4736  Kim Österberg            OK77                   ei läht          
       4738  Staffan Portin           If Minken              ei läht          
       4648  Jarmo Kattilakoski       Kokkolan Suunnistajat  ei läht          
       4651  Harri Posti              Koskenkylän Riento     ei läht          
       4653  Vesa Kemppainen          Iisu                   ei läht          
       4756  Sakari Pesola            Rastiketut             ei läht          
       4658  Pasi Raukko              Mäntän Seudun Eräpirka ei läht          
       4659  Jari Lindholm            OK77                   ei läht          
       4761  Jukka Väyrynen           Kajaanin Suunnistajat  ei läht          
       4665  Asko Nykänen             Mäntsälän Urheilijat   ei läht          
       4670  Jari Ala-Sankila         Mäntän Seudun Eräpirka ei läht          



H50 A Fin  (50)            3.3 km   9 R            

  1    5048  Ari Anjala               Tampereen Pyrintö        21:03     0:00 
  2    5049  Pekka Vuorinen           OK Orient                22:30     1:27 
  3    5024  Ossi Autio               Hyvinkään Rasti          22:58     1:55 
  4    5047  Esa Kinnunen             Pihkaniskat              22:59     1:56 
  4    5042  Heikki Vestola           Rastivarsat              22:59     1:56 
  6    5044  Jyrki Routsi             Hiisirasti               23:30     2:27 
  7    5046  Eero Junkala             Kannuksen Ura            23:35     2:32 
  8    5036  Pauli Kukkola            Siilin Rasti             23:36     2:33 
  9    5037  Timo Partanen            Rasti-Hyry               23:45     2:42 
 10    5043  Jussi Silvennoinen       Kalevan Rasti            23:52     2:49 
 11    5034  Eero Haapasalmi          Epilän Esa               24:10     3:07 
 12    5031  Juhani Ylönen            Rasti E4                 24:13     3:10 
 13    5030  Seppo Jokinen            Valkeakosken Haka        24:45     3:42 
 14    5025  Jouko Keski-Ojala        Kannuksen Ura            25:07     4:04 
 15    5041  Ari Kattainen            Hyvinkään Rasti          25:10     4:07 
 16    5032  Kari-Veli Niemi          Lappeen Riento           25:31     4:28 
 17    5028  Rolf Helander            Oulaisten Huima          25:52     4:49 
 18    5004  Veli-Pekka Vänni         Kankaanpään Suunnistaj   26:09     5:06 
 19    5012  Veli-Matti Lähdesmäki    Rasti-Hyry               26:27     5:24 
 20    5029  Kyösti Kukonlehto        Valkeakosken Haka        26:40     5:37 
 21    5018  Heikki Vallbacka         Kortesjärven Järvi-Vei   26:53     5:50 
 22    5019  Ari Parviainen           Keravan Urheilijat       27:02     5:59 
 23    5022  Jouko Malinen            Helsingin Suunnistajat   27:03     6:00 
 24    5040  Timo Asikainen           Hiisirasti               27:07     6:04 
 25    5035  Kari Valonen             Lahden Suunnistajat-37   27:24     6:21 
 26    5008  Pekka Pulkkinen          Joutsenon Kullervo       27:35     6:32 
 27    5021  Seppo Laitinen           Kangasniemen Kalske      27:36     6:33 
 28    5045  Jarmo Oikarinen          Suunta Jyväskylä         27:47     6:44 
 29    5023  Jouko Karamo             Helsingin Suunnistajat   27:55     6:52 
 30    5014  Antti Virkki             Hämeenlinnan Suunnista   28:08     7:05 
 31    5016  Ari Heikkilä             Hämeenlinnan Suunnista   28:48     7:45 
 32    5006  Juha Ala-Hukkala         Rasti-Jussit             28:50     7:47 
 33    5013  Markku Helle             Saarijärven Pullistus    29:20     8:17 
 34    5020  Eero Hautala             Kortesjärven Järvi-Vei   29:31     8:28 
 35    5011  Kari Hölsö               Paimion Rasti            29:35     8:32 
 36    5015  Jukka Keskitalo          Lauttakylän Luja         30:11     9:08 
 37    5009  Jorma Varkila            Lammin Säkiä             30:14     9:11 
 38    5010  Esa Saarela              Kokkolan Suunnistajat    30:37     9:34 
 39    5027  Arto Virtala             Laitilan Jyske           31:03    10:00 
 40    5005  Johan Grannabba          OK Terjärv               31:05    10:02 
 41    5026  Hannu Arki               Turun Metsänkävijät      31:13    10:10 
 42    5038  Anssi Juutilainen        SK Vuoksi                31:40    10:37 
 43    5001  Markku Kotamäki          Kuopion Suunnistajat     32:27    11:24 
 44    5039  Pekka Kittilä            Hämeenlinnan Suunnista   33:17    12:14 
 45    5000  Hannu Härö               Vähäkyrön Viesti         34:17    13:14 
 46    5017  Markku Laine             Mäntsälän Urheilijat     34:41    13:38 
 47    5002  Kalevi Kivipelto         Ylä-Savon Rasti          37:57    16:54 
 48    5007  Timo Rantala             Kaustisen Pohjan-Veiko   38:31    17:28 
 49    5003  Pentti Malinen           Kajaanin Suunnistajat    40:53    19:50 

       5033  Ari Anttas               Hiisirasti                hyl.          



H50 B Fin  (47)            2.8 km   8 R            

  1    5166  Arvo Ahola               Rasti-Kurikka            18:29     0:00 
  2    5164  Tauno Pajukangas         Kaustisen Pohjan-Veiko   21:11     2:42 
  3    5254  Jukka Heikura            Tuupovaaran Sepot        21:24     2:55 
  4    5253  Reino Kurkela            Ounasvaaran Hiihtoseur   22:34     4:05 
  5    5146  Veikko Hilli             Rasti-Jussit             23:03     4:34 
  6    5237  Jukka Virnala            Jalasjärven Jalas        23:26     4:57 
  7    5144  Kenneth Reinikka         Hyvinkään Rasti          23:49     5:20 
  8    5154  Timo Halla-Aho           Ylä-Savon Rasti          24:11     5:42 
  9    5158  Jouni Hakala             Raision Kuula            24:38     6:09 
 10    5147  Tuomo Lusa               Tampereen Pyrintö        24:47     6:18 
 11    5244  Kauko Jylhä              Kälvian Tarmo            24:49     6:20 
 12    5149  Tuomo Puustinen          Pihkaniskat              25:01     6:32 
 13    5245  Reijo Toppari            Kauhavan Wisa            25:12     6:43 
 14    5236  Stefan Strandberg        IF Femman                25:17     6:48 
 15    5138  Timo Tommila             Rastikarhut              25:25     6:56 
 16    5142  Jari Toivonen            Epilän Esa               25:52     7:23 
 17    5137  Hannu Peni               Sippurasti               26:37     8:08 
 17    5240  Jan Lång                 MS Parma                 26:37     8:08 
 19    5141  Kari Ylikoski            Tampereen Pyrintö        26:38     8:09 
 20    5134  Juha Heimala             Lappeen Riento           27:00     8:31 
 21    5241  Timo Rajamäki            Kyrös-Rasti              27:26     8:57 
 22    5135  Timo Hämynen             Äänekosken Sarjakuvase   28:48    10:19 
 23    5139  Esa Juura                Kankaanpään Suunnistaj   29:12    10:43 
 24    5230  Mikael Kvist             IF Femman                29:36    11:07 
 25    5153  Heikki Hakala            Kortesjärven Järvi-Vei   32:42    14:13 
 26    5131  Juhani Eilola            Rasti-Kurikka            33:42    15:13 
 27    5231  Tapani Vähämaa           Rasti-Kurikka            35:19    16:50 
 28    5234  Eero Palomäki            IF Femman                38:23    19:54 
 29    5133  Teuvo Pitkäkangas        Alajärven Ankkurit       42:44    24:15 
 30    5132  Erkki Argillander        Vaalan Karhu             58:22    39:53 

       5136  Harri Viitasalo          Riihimäen Suunnistajat    hyl.          
       5130  Kari Sallinen            Delta                  ei läht          
       5232  Arto Ikonen              Raisu Lumous           ei läht          
       5233  Timo Laurila             Jalasjärven Jalas      ei läht          
       5239  Heikki Tamminen          Suunta Jurva           ei läht          
       5242  Esa Kangasmäki           Suunta Jurva           ei läht          
       5145  Esa Huhtanen             Rasti-Jussit           ei läht          
       5246  Martti Leppälä           Hämeenlinnan Suunnista ei läht          
       5248  Hannu Tamminen           Suunta Jurva           ei läht          
       5150  Kari Saastamoinen        Ylä-Savon Rasti        ei läht          
       5252  Juha Lahti               Valkeakosken Haka      ei läht          
       5255  Heikki Korppi            Ounasvaaran Hiihtoseur ei läht          
       5256  Ilkka Ojapalo            Rajamäen Rykmentti     ei läht          
       5157  Esko Pensas              Laihian Luja           ei läht          
       5262  Pekka Partanen           Kalevan Rasti          ei läht          
       5263  Reijo Kuoppala           Nastolan Terä          ei läht          
       5271  Jarmo Heikkinen          Hyvinkään Rasti        ei läht          



H55 A Fin  (51)            3.1 km   9 R            

  1    5548  Teuvo Töyrylä            Vehkalahden Veikot       20:42     0:00 
  2    5525  Pertti Päivänranta       SK Vuoksi                21:20     0:38 
  3    5550  Raimo Hyyryläinen        Juvan Urheilijat         22:14     1:32 
  4    5541  Matti Viirto             Delta                    22:36     1:54 
  5    5546  Markku Heikka            Oulun NMKY:n Urheilija   22:43     2:01 
  6    5547  Matti Äijö               Ikaalisten Nouseva-voi   22:47     2:05 
  7    5542  Markku Pietikäinen       Joutsenon Kullervo       23:01     2:19 
  8    5522  Jouni Hongell            Kokkolan Suunnistajat    23:08     2:26 
  9    5524  Sauli Konttila           Kannuksen Ura            23:33     2:51 
 10    5539  Markku Ritanotko         Turun Metsänkävijät      23:44     3:02 
 11    5535  Timo Valkonen            Rajamäen Rykmentti       23:56     3:14 
 12    5536  Vesa Tervo               Rajamäen Rykmentti       24:03     3:21 
 13    5545  Ilkka Saarimäki          Angelniemen Ankkuri      24:11     3:29 
 14    5549  Risto Airaksinen         Oulun NMKY:n Urheilija   24:16     3:34 
 15    5544  Matti Hautala            Oulun NMKY:n Urheilija   24:25     3:43 
 16    5540  Matti Jokinen            Turun Visat              24:33     3:51 
 17    5532  Rauli Helkkula           Turun Metsänkävijät      24:37     3:55 
 18    5530  Kai Antell               Keravan Urheilijat       24:50     4:08 
 19    5515  Eero Nevalainen          Pihkaniskat              24:54     4:12 
 20    5533  Veijo Salmi              Rajamäen Rykmentti       24:57     4:15 
 21    5510  Tapio Halme              Angelniemen Ankkuri      24:59     4:17 
 22    5521  Lasse Laaksonen          Suomusjärven Sisu        25:13     4:31 
 23    5512  Seppo Keltamäki          Ylä-Savon Rasti          25:36     4:54 
 24    5529  Peter Kronholm           IF Brahe                 25:39     4:57 
 25    5537  Keijo Hongisto           Loimaan Jankko           25:52     5:10 
 26    5534  Kari Ranta-Puska         Espoon Akilles           26:22     5:40 
 27    5543  Jukka Saramäki           Lynx                     26:30     5:48 
 28    5517  Ari Ylikaatiala          Lapuan Virkiä            26:49     6:07 
 28    5516  Esko Salminen            Suomusjärven Sisu        26:49     6:07 
 30    5538  Arhi Tervo               Oulun NMKY:n Urheilija   26:54     6:12 
 31    5506  Markku Sipponen          Paimion Rasti            26:57     6:15 
 32    5531  Esa Lehto                Helsingin Suunnistajat   27:00     6:18 
 33    5528  Timo Hyytiäinen          Juvan Urheilijat         27:33     6:51 
 34    5527  Henry Nyberg             Rastivarsat              27:40     6:58 
 35    5514  Heikki Pelkonen          Nastolan Terä            27:50     7:08 
 36    5513  Jaakko Raula             Turun Metsänkävijät      27:54     7:12 
 37    5504  Hannu Niinimäki          Laihian Luja             28:21     7:39 
 38    5500  Bengt Lövsund            OK Botnia                28:27     7:45 
 39    5505  Olli Kumpulainen         Järvenpään Palo          28:39     7:57 
 40    5518  Markku Jylkkä            Ylivieskan Kuula         29:05     8:23 
 41    5519  Keijo Tarvonen           Kangasniemen Kalske      29:12     8:30 
 42    5523  Arto Kiiskinen           Tampereen Pyrintö        29:25     8:43 
 43    5503  Reino Sinnelä            Suomusjärven Sisu        29:31     8:49 
 44    5511  Risto Kallio             Angelniemen Ankkuri      30:23     9:41 
 45    5508  Esko Mäkiniemi           Punkalaitumen Kunto      30:32     9:50 
 46    5507  Reijo Hirvelä            Punkalaitumen Kunto      32:32    11:50 
 47    5502  Erkki Pulkkinen          Rasti-Lukko              33:21    12:39 
 48    5520  Aulis Rantala            Kokkolan Suunnistajat    34:09    13:27 
 49    5501  Bo Österbacka            If Minken                34:20    13:38 
 50    5509  Arto Etu-Huitti          MS Parma                 34:46    14:04 

       5526  Seppo Ollikainen         Juvan Urheilijat          hyl.          



H55 B Fin  (79)            2.7 km   8 R            

  1    5749  Ari Nurminen             Valkeakosken Haka        20:22     0:00 
  2    5739  Pertti Luuri             Rasti-Jussit             20:26     0:04 
  3    5864  Antero Laakso            Punkalaitumen Kunto      20:27     0:05 
  4    5649  Jorma Aherto             Vaasan Suunnistajat      20:29     0:07 
  5    5857  Jukka Nyystilä           Laihian Luja             21:25     1:03 
  6    5763  Jouko Nurminen           Tampereen Pyrintö        21:40     1:18 
  7    5741  Kalevi Lahti             Itä-Hämeen Rasti         21:45     1:23 
  7    5650  Vesa Rajaniemi           Suunta Jyväskylä         21:45     1:23 
  9    5850  Mauri Rustari            Virtain-Ruoveden Suunn   21:58     1:36 
 10    5844  Eero Pasanen             Kuusankosken Urheiluse   22:02     1:40 
 11    5848  Kalle Huttunen           Kuopion Suunnistajat     22:22     2:00 
 12    5634  Seppo Nurisalo           Kokkolan Suunnistajat    22:26     2:04 
 13    5762  Lassi Kurittu            Suunta Jyväskylä         22:27     2:05 
 14    5747  Raimo Hirsimäki          Järvenpään Palo          22:33     2:11 
 15    5750  Asko Määttä              Kuusankosken Urheiluse   22:34     2:12 
 16    5657  Heikki Hulkkonen         Pihkaniskat              22:37     2:15 
 17    5846  Seppo Rintamäki          Rasti-Jussit             22:40     2:18 
 18    5766  Esa Toivonen             Tarpian Suunta           22:41     2:19 
 19    5742  Tom Roselius             Akilles OK               22:54     2:32 
 20    5767  Markku Piironen          Kalevan Rasti            22:55     2:33 
 21    5757  Seppo Kiuru              Hollolan Urheilijat -4   22:58     2:36 
 22    5647  Juhani Tarvainen         Pitäjämän Tarmo          22:59     2:37 
 23    5746  Pekka Palttala           Turengin Sarastus        23:02     2:40 
 24    5849  Esa Maajärvi             Lappeen Riento           23:20     2:58 
 25    5861  Mikko Sani               Hollolan Urheilijat -4   23:21     2:59 
 26    5632  Matti Rinne              OK Kristina              23:24     3:02 
 27    5633  Matti Mikkolainen        Valkeakosken Haka        23:32     3:10 
 28    5658  Hannu Matikainen         Rastiketut               23:33     3:11 
 29    5860  Mats Svedström           Närpes OK                23:39     3:17 
 30    5832  Kari Erkkilä             Lapuan Virkiä            23:40     3:18 
 31    5835  Markku Vesisenaho        Sievin Sisu              23:59     3:37 
 32    5748  Hannu Ahlqvist           Raisu Lumous             24:00     3:38 
 33    5845  Kaj Koskinen             Valkeakosken Haka        24:30     4:08 
 34    5854  Heikki Lepistö           Oriveden Ponnistus       24:35     4:13 
 35    5841  Jorma Matilainen         Suunta Jyväskylä         24:53     4:31 
 36    5837  Juha Karhunen            Kuopion Suunnistajat     25:02     4:40 
 37    5637  Juhani Hakomäki          Lapuan Virkiä            25:03     4:41 
 38    5642  Raimo Kaukiainen         Hollolan Urheilijat -4   25:05     4:43 
 39    5640  Markku Hyvönen           Rasti-Pielinen           25:21     4:59 
 40    5653  Juha Reiman              Hiisirasti               25:32     5:10 
 41    5737  Jorma Kaataja            Rastiketut               25:49     5:27 
 42    5731  Martti Närvä             Suunta Jurva             26:00     5:38 
 43    5736  Bengt Lillsjö            Malax IF                 26:06     5:44 
 44    5735  Jouko Havia              Paimion Rasti            26:07     5:45 
 45    5836  Ville Laukka             Raisu Lumous             26:12     5:50 
 46    5641  Martti Pihlajamaa        Vetelin Urheilijat       26:30     6:08 
 47    5734  Jouko Koskialho          Rasti-Lukko              26:54     6:32 
 48    5834  Jyrki Helenius           Rasti-Nokia              27:02     6:40 
 49    5840  Markku Nurminen          Suosmeren Salpa          27:07     6:45 
 50    5732  Mauri Sinnelä            Suomusjärven Sisu        27:23     7:01 
 51    5839  Heimo Jumppanen          Pihkaniskat              27:39     7:17 
 52    5752  Ari Kartaslammi          Kyrös-Rasti              28:04     7:42 
 53    5733  Hannu Pöyhönen           Vetelin Urheilijat       28:08     7:46 
 53    5838  Pekka Raatikainen        Rasti E4                 28:08     7:46 
 55    5635  Heikki Luukka            Hirvensalon Heitto       28:28     8:06 
 56    5730  Arto Ainikkamäki         Kauhajoen Karhu          29:18     8:56 
 57    5833  Hannu Nieminen           Jämsän Retki-Veikot      30:08     9:46 
 58    5639  Lasse Kalliomaa          Laihian Luja             30:28    10:06 
 59    5631  Raimo Holappa            Haukiputaan Heitto       31:34    11:12 
 60    5831  Raimo Syrjälä            Auran Vannas             31:53    11:31 
 61    5830  Jorma Harju              Kortesjärven Järvi-Vei   33:10    12:48 
 62    5638  Lasse Kallio             Suomusjärven Sisu        35:32    15:10 
 63    5630  Seppo Nisula             OK Kristina              38:49    18:27 

       5847  Asko Korpijärvi          Kannuksen Ura             hyl.          
       5753  Risto Suominen           Suomusjärven Sisu         hyl.          
       5660  Tore Högnäs              IF Brahe                  hyl.          
       5662  Jorma Yli-Kaatiala       Kuortaneen Kunto          hyl.          
       5636  Markku Raiko             Hyvinkään Rasti        ei läht          
       5740  Staffan Pettersson       Lynx                   ei läht          
       5643  Allan Hattar             IK Falken              ei läht          
       5843  Hannu Harju              Järvenpään Palo        ei läht          
       5644  Tapio Laaksonen          Lynx                   ei läht          
       5645  Arto Takalampi           Rasti-Jussit           ei läht          
       5648  Veikko Matikainen        Kuusankosken Urheiluse ei läht          
       5751  Kaj Bäckman              OK Orient              ei läht          
       5652  Jaakko Lahti             Suunta Jyväskylä       ei läht          
       5852  Timo Ahlroth             Turengin Sarastus      ei läht          
       5754  Markku Vesalainen        Angelniemen Ankkuri    ei läht          
       5664  Veli-Matti Heinonen      Delta                  ei läht          



H60 A Fin  (51)            2.8 km   9 R            

  1    6049  Taisto Kemppainen        Vaalan Karhu             19:12     0:00 
  2    6026  Tapio Peippo             SK Vuoksi                20:13     1:01 
  3    6006  Jorma Karvonen           SK Vuoksi                21:08     1:56 
  3    6048  Håkan Björklund          IK Falken                21:08     1:56 
  5    6034  Timo Peltola             MS Parma                 21:41     2:29 
  6    6045  Ossi Tani                Sippurasti               21:42     2:30 
  7    6038  Juhani Kytöjoki          Rasti-Jyry               22:30     3:18 
  8    6036  Jaakko Hörkkö            MS Parma                 22:35     3:23 
  8    6040  Matti Railimo            Rastivarsat              22:35     3:23 
 10    6043  Pekka Kanste             Sotkamon Jymy            22:46     3:34 
 11    6037  Veikko Loukonen          Piikkiön Kehitys         22:50     3:38 
 12    6047  Pekka Kerkola            Tampereen Pyrintö        23:06     3:54 
 13    6050  Jouni Savelainen         Helsingin Suunnistajat   23:13     4:01 
 14    6031  Eero Juola               Kokkolan Suunnistajat    23:28     4:16 
 15    6042  Pentti Jokinen           Kankaanpään Suunnistaj   23:29     4:17 
 16    6009  Heikki Hillo             Valkeakosken Haka        23:30     4:18 
 17    6019  Pertti Nieminen          Rajamäen Rykmentti       23:48     4:36 
 17    6030  Mauri Tolvanen           Leppävaaran Sisu         23:48     4:36 
 19    6044  Paavo Vesterinen         Lounais-Hämeen rasti     23:49     4:37 
 20    6005  Pauli Rautanen           Järvenpään Palo          23:54     4:42 
 20    6012  Ossi Lakkala             Saloisten Reipas         23:54     4:42 
 22    6023  Lauri Röytiö             Paimion Rasti            23:57     4:45 
 23    6011  Esko Savonen             Hämeenlinnan Suunnista   24:00     4:48 
 24    6029  Vesa Turku               Helsingin Suunnistajat   24:18     5:06 
 25    6046  Heikki Saarinen          Mäntsälän Urheilijat     24:31     5:19 
 26    6039  Simo Helkkula            Pitäjämän Tarmo          24:32     5:20 
 27    6016  Heikki Pajunen           Paimion Rasti            24:40     5:28 
 28    6035  Ensio Lakanen            Delta                    24:48     5:36 
 29    6022  Erkki Turunen            Hiisirasti               24:49     5:37 
 30    6004  Kauko Pääkkölä           Lapin Veikot             25:01     5:49 
 31    6000  Jussi Lavikainen         Kangasala SK             25:38     6:26 
 32    6015  Aimo Partanen            Kuopion Suunnistajat     25:52     6:40 
 33    6025  Risto Orpana             SOC Asikkala             26:00     6:48 
 34    6001  Erkki Koivukangas        Kälvian Tarmo            26:10     6:58 
 35    6027  Hannu Siuko              Suunta-Sepot             26:11     6:59 
 36    6021  Tauno Pajala             Espoon Suunta            26:22     7:10 
 37    6024  Heimo Pulkkinen          Helsingin Suunnistajat   26:51     7:39 
 38    6018  Veikko Savolainen        Pihkaniskat              27:12     8:00 
 39    6003  Antero Varjonen          Rajamäen Rykmentti       27:23     8:11 
 40    6010  Ari Ovaska               Epilän Esa               28:15     9:03 
 41    6020  Reino Ansamaa            Rasti-Nokia              28:27     9:15 
 42    6033  Veikko Pellinen          Joutsenon Kullervo       28:59     9:47 
 42    6014  Heikki Lassila           Pitäjämän Tarmo          28:59     9:47 
 44    6002  Kari Sane                Helsingin Suunnistajat   29:13    10:01 

       6032  Tapani Uusi-Hakala       Vaasan Suunnistajat       hyl.          
       6008  Matti Espo               Sippurasti                hyl.          
       6013  Matti Virtanen           Vihtavuoren Pamaus        hyl.          
       6007  Severi Halkosaari        Himangan Urheilijat       hyl.          
       6017  Åge Liljeström           Helsingin Suunnistajat    hyl.          
       6041  Juhani Nippala           Rasti-Jyry                hyl.          
       6028  Timo Harju               Vehkalahden Veikot     ei läht          



H60 B Fin  (82)            2.6 km   7 R            

  1    6368  Risto Wessman            Delta                    17:28     0:00 
  2    6267  Paavo Inkinen            Rastivarsat              17:55     0:27 
  3    6245  Kauko Salonen            Vihtavuoren Pamaus       19:08     1:40 
  4    6354  Timo Turpeinen           Vaajakosken Terä         19:12     1:44 
  5    6351  Niilo Sevon              Saloisten Reipas         19:16     1:48 
  6    6251  Mauno Näsi               Rasti-Jussit             19:20     1:52 
  7    6154  Tapio Leino              Espoon Suunta            19:21     1:53 
  8    6156  Risto Jarva              Oriveden Ponnistus       19:22     1:54 
  9    6151  Viljo Kajava             Kuopion Suunnistajat     19:26     1:58 
 10    6256  Yngve Alexandersson      Närpes OK                19:32     2:04 
 11    6260  Leo Koistinen            Vakka-Rasti              19:38     2:10 
 12    6349  Kari Pienimäki           Rasti-Jussit             19:54     2:26 
 12    6355  Arvi Teppala             Someron Esa              19:54     2:26 
 14    6155  Eero Sompi               Jämsän Retki-Veikot      19:56     2:28 
 15    6136  Mauno Korhonen           Kuopion Suunnistajat     20:20     2:52 
 16    6248  Torvald Haldin           IF Femman                20:27     2:59 
 17    6143  Bo-Göran Williamsson     Vaasan Suunnistajat      20:47     3:19 
 18    6262  Pentti Tammisaari        Hirvensalon Heitto       21:01     3:33 
 19    6343  Voitto Järvenpää         Rasti E4                 21:08     3:40 
 20    6145  Martti Alilonttinen      MS Parma                 21:09     3:41 
 21    6236  Mauri Pensas             Malax IF                 21:10     3:42 
 22    6345  Henrik Nylund            IK Falken                21:11     3:43 
 22    6252  Veijo Kurvinen           Länsi-Uudenmaan Suunni   21:11     3:43 
 24    6259  Pertti Salmenoja         Hirvensalon Heitto       21:13     3:45 
 25    6159  Lasse Kataja             Suomusjärven Sisu        21:19     3:51 
 26    6342  Seppo Hartvik            Malax IF                 21:23     3:55 
 27    6347  Keijo Lakkinen           Suunta-Sepot             21:26     3:58 
 28    6239  Teuvo Pajukoski          Rasti-Jussit             21:30     4:02 
 29    6147  Raimo Pusa               Virtain-Ruoveden Suunn   21:33     4:05 
 30    6139  Björn Forsén             Närpes OK                21:34     4:06 
 31    6341  Roy Hellström            Paimion Rasti            21:37     4:09 
 32    6141  Sven-Olof Backman        IK Falken                21:41     4:13 
 32    6257  Heikki Kyyrönen          Rajamäen Rykmentti       21:41     4:13 
 34    6243  Reijo Liitiäinen         Akilles OK               21:42     4:14 
 35    6344  Markku Petterqvist       Pirkkalan Hiihtäjät      21:46     4:18 
 36    6250  Pertti Immanen           Oriveden Ponnistus       21:55     4:27 
 37    6242  Matti Valta              Jämsän Retki-Veikot      21:59     4:31 
 38    6337  Tauno Saari              Suunta-Sepot             22:02     4:34 
 39    6144  Henry Lågland            Vaasan Suunnistajat      22:04     4:36 
 39    6348  Paavo Holappa            Tuusulan Voima-Veikot    22:04     4:36 
 39    6150  Veli-Matti Kyckling      Helsingin Suunnistajat   22:04     4:36 
 42    6148  Pekka Inki               Turun Metsänkävijät      22:06     4:38 
 43    6350  Sakari Nurminen          Turun Metsänkävijät      22:15     4:47 
 44    6142  Karl-Gustav Hertsbacka   Närpes OK                22:18     4:50 
 45    6340  Pentti Niemelä           Laihian Luja             22:20     4:52 
 46    6240  Seppo Kaarnijärvi        Oriveden Ponnistus       22:39     5:11 
 47    6146  Risto Häkkinen           Vihtavuoren Pamaus       22:45     5:17 
 48    6137  Jouko Pakarinen          Rasti E4                 23:04     5:36 
 49    6335  Tauno Asukas             Kankaanpään Suunnistaj   23:12     5:44 
 49    6140  Harri Tolvanen           Pihkaniskat              23:12     5:44 
 51    6246  Pertti Euren             Rastikarhut              23:21     5:53 
 52    6134  Olavi Hautala            Rasti-Jussit             23:22     5:54 
 53    6334  Eero Kattilakoski        Kaustisen Pohjan-Veiko   23:26     5:58 
 54    6231  Pertti Välimäki          Rajamäen Rykmentti       23:30     6:02 
 55    6353  Veikko Rautarae          Hirvensalon Heitto       23:39     6:11 
 56    6235  Altti Varheensalo        Rastikarhut              23:45     6:17 
 57    6241  Markku Virtanen          Espoon Akilles           24:01     6:33 
 58    6135  Klaus Toivonen           Ounasvaaran Hiihtoseur   24:04     6:36 
 59    6346  Timo Varila              Turun Metsänkävijät      24:14     6:46 
 60    6338  Jorma Oja                Himangan Urheilijat      24:35     7:07 
 61    6336  Jorma Ryynänen           Pihkaniskat              24:36     7:08 
 62    6133  Asko Kujala              Kokkolan Suunnistajat    24:56     7:28 
 63    6332  Mauri Finnilä            Vetelin Urheilijat       25:19     7:51 
 64    6232  Pekka Puolakka           Säyneisen Salpa          25:38     8:10 
 65    6138  Seppo Terävä             XYZ                      26:31     9:03 
 66    6362  Jukka Aunula             Rasti-Jyry               26:36     9:08 
 67    6331  Raimo Liukkonen          Stormin Teräs            27:51    10:23 
 68    6253  Håkan Rauma              OK Botnia                28:52    11:24 
 69    6238  Harri Kuosa              Loimaan Jankko           29:37    12:09 
 70    6330  Heikki Kilpiä            Rasti-Kurikka            39:35    22:07 

       6130  Erkki Kankaanpää         Lapuan Virkiä          ei läht          
       6132  Sakari Liedes            Iisu                   ei läht          
       6131  Tapio Talvisilta         Virtain-Ruoveden Suunn ei läht          
       6333  Antti Rantasaari         Piikkiön Kehitys       ei läht          
       6233  Heikki Kujanpää          Alajärven Ankkurit     ei läht          
       6234  Rauno Riikonen           Perttelin Peikot       ei läht          
       6237  Erkki Rantakangas        Alajärven Ankkurit     ei läht          
       6247  Lasse Vuorinen           Angelniemen Ankkuri    ei läht          
       6149  Pentti Hirvonen          Turun Metsänkävijät    ei läht          
       6153  Tapio Lindstedt          Oriveden Ponnistus     ei läht          
       6357  Seppo Kuikko             Vehkalahden Veikot     ei läht          
       6174  Raimo Jalonen            MS Parma               ei läht          



H65 A Fin  (51)            2.2 km   7 R            

  1    6549  Olli Lehtinen            Turun Suunnistajat       16:35     0:00 
  2    6529  Pertti Ahtiainen         Kalevan Rasti            18:30     1:55 
  3    6540  Jorma Paldanius          Turun Suunnistajat       19:02     2:27 
  4    6548  Tuomo Peltola            MS Parma                 19:11     2:36 
  5    6527  Tapani Kesti             Kuortaneen Kunto         19:14     2:39 
  6    6541  Reijo Haaja              Valkeakosken Haka        19:42     3:07 
  7    6537  Kalevi Moisio            Turun Suunnistajat       19:57     3:22 
  8    6547  Matti Kattilakoski       Kaustisen Pohjan-Veiko   20:33     3:58 
  9    6536  Jouko Heinonen           Lahden Suunnistajat-37   21:52     5:17 
 10    6544  Jukka Savolainen         Lahden Suunnistajat-37   22:14     5:39 
 11    6509  Risto Hakio              Helsingin Suunnistajat   22:26     5:51 
 12    6521  Aarno Hovikorpi          Hämeenlinnan Suunnista   22:28     5:53 
 13    6533  Rauno Hedenström         Maarian Mahti            22:53     6:18 
 14    6507  Raimo Nissi              Maarian Mahti            22:55     6:20 
 15    6519  Pekka Elomaa             Espoon Suunta            23:00     6:25 
 16    6500  Voitto Erkinheimo        Kortesjärven Järvi-Vei   23:30     6:55 
 17    6535  Jussi Viitasaari         Himangan Urheilijat      23:48     7:13 
 18    6518  Urpo Vaininen            Turun Suunnistajat       24:26     7:51 
 19    6531  Juhani Mäkinen           Saloisten Reipas         25:24     8:49 
 20    6545  Jouko Torvikoski         Järvenpään Palo          25:30     8:55 
 21    6534  Juhani Jokinen           Maarian Mahti            25:51     9:16 
 22    6543  Mauno Hanhela            Haukiputaan Heitto       25:53     9:18 
 23    6550  Raimo Karvonen           Suomusjärven Sisu        25:55     9:20 
 24    6514  Erkki Latvasto           Helsingin Suunnistajat   26:24     9:49 
 25    6517  Arvo Jonkka              Rastikarhut              26:29     9:54 
 26    6503  Taisto Rintee            SK Vuoksi                27:32    10:57 
 27    6515  Erkki Laine              Angelniemen Ankkuri      27:40    11:05 
 28    6538  Pertti Valtee            Helsingin Suunnistajat   27:49    11:14 
 29    6506  Juhani Sonkki            Paimion Rasti            28:40    12:05 
 30    6516  Pentti Mikkola           Rastikarhut              28:47    12:12 
 31    6546  Heimo Hongisto           Loimaan Jankko           28:49    12:14 
 32    6520  Seppo Karjalainen        Kuopion Suunnistajat     28:56    12:21 
 33    6523  Jorma Saarimäki          Vaasan Suunnistajat      29:04    12:29 
 34    6532  Timo Rapakko             Lounais-Hämeen rasti     30:12    13:37 
 35    6505  Jukka Luukko             Lahden Suunnistajat-37   30:26    13:51 
 36    6530  Roy Torrkulla            If Minken                30:28    13:53 
 37    6513  Raimo Karsikas           Maarian Mahti            31:05    14:30 
 38    6542  Yrjö Nikkinen            Hyvinkään Rasti          31:27    14:52 
 39    6512  Risto Sirola             Keravan Urheilijat       31:44    15:09 
 40    6526  Seppo Tammela            Laukaan Urheilijat       31:46    15:11 
 41    6539  Pertti Havia             Maarian Mahti            32:48    16:13 
 42    6511  Juhani Ketamo            Suunta-Sepot             32:57    16:22 
 43    6528  Tero Tiitola             Rastikarhut              33:12    16:37 
 44    6510  Viljo Kokkonen           Espoon Suunta            34:32    17:57 
 45    6501  Koitto Verha             Rasti-Lukko              35:07    18:32 
 46    6508  Matti Lilja              Rasti-Jussit             36:58    20:23 
 47    6504  Eino Karppinen           Kuopion Suunnistajat     37:39    21:04 

       6524  Jaakko Mäkinen           Angelniemen Ankkuri       hyl.          
       6522  Reijo Hämäläinen         Pihkaniskat               hyl.          
       6525  Timo Grönroos            MS Parma                  hyl.          
       6502  Frans Pått               If Minken              ei läht          



H65 B Fin  (72)            2.1 km   7 R            

  1    6856  Pentti Kamila            Laihian Luja             21:18     0:00 
  2    6859  Paavo Rönkkö             Espoon Suunta            21:24     0:06 
  3    6759  Lars Stenstrand          Rastivarsat              21:27     0:09 
  4    6654  Veijo Nurmi              Maarian Mahti            21:31     0:13 
  5    6745  Kauko Viinikainen        Pihtiputaan Tuisku       21:32     0:14 
  6    6655  Keijo Jylhä              Jämsän Retki-Veikot      21:46     0:28 
  6    6755  Reijo Orrensalo          Turun Visat              21:46     0:28 
  8    6842  Seppo Sorri              Pihtiputaan Tuisku       22:27     1:09 
  9    6753  Jaakko Reini             Tikkakosken Suunnistaj   22:35     1:17 
  9    6662  Olavi Junttila           Helsingin Suunnistajat   22:35     1:17 
 11    6744  Timo Tiira               SK Vuoksi                22:52     1:34 
 12    6750  Juhani Valtee            Mäntän Seudun Eräpirka   23:05     1:47 
 13    6764  Paavo Partanen           Hyvinkään Rasti          23:16     1:58 
 14    6663  Keijo Koivula            Hyvinkään Rasti          23:44     2:26 
 15    6733  Jukka Niinimäki          Hyvinkään Rasti          23:48     2:30 
 16    6659  Esko Taipalus            Rastiketut               23:50     2:32 
 17    6637  Lauri Koskenkorva        Nivalan Urheilijat       24:00     2:42 
 18    6847  Jaakko Salo              Saarijärven Pullistus    24:01     2:43 
 19    6743  Pentti Rintala           Hiisirasti               24:34     3:16 
 20    6739  Mauno Mikkilä            Nivalan Urheilijat       24:35     3:17 
 21    6639  Jorma Eskola             Maarian Mahti            24:57     3:39 
 22    6862  Heikki Rusko             Muuramen Rasti           25:00     3:42 
 23    6647  Toivo Punkero            Hyvinkään Rasti          25:21     4:03 
 24    6661  Erkki Kivistö            Pihkaniskat              25:26     4:08 
 25    6835  Mauri Lähdekorpi         IF Femman                25:50     4:32 
 26    6838  Urho Ryytty              SK Vuoksi                25:55     4:37 
 27    6761  Pentti Helminen          Jämsän Retki-Veikot      26:24     5:06 
 28    6635  Ahti Erkkilä             Paimion Rasti            26:26     5:08 
 29    6633  Antti Mäki               Rajamäen Rykmentti       26:38     5:20 
 30    6737  Lauri Hieta              Kankaanpään Suunnistaj   26:44     5:26 
 31    6632  Olavi Ihanainen          Saarijärven Pullistus    26:46     5:28 
 32    6837  Tauno Partanen           Säyneisen Salpa          26:48     5:30 
 33    6732  Reijo Karjalainen        Suunta Jyväskylä         26:58     5:40 
 34    6832  Pekka Syväterä           Riihimäen Suunnistajat   27:29     6:11 
 35    6831  Esko Tuliniemi           Pihkaniskat              27:41     6:23 
 36    6631  Toivo Jokikuona          RasTiimi                 27:55     6:37 
 37    6840  Kimmo Kettunen           Säyneisen Salpa          28:13     6:55 
 38    6638  Osmo Peitsala            Helsingin Suunnistajat   28:35     7:17 
 39    6836  Esko Lahti               Pihkaniskat              28:45     7:27 
 40    6830  Erkki Mönttinen          Vihtavuoren Pamaus       28:50     7:32 
 41    6730  Eino Hakala              Rastiketut               28:57     7:39 
 42    6636  Pentti Niemi             Hauhon Sisu              29:04     7:46 
 43    6848  Osmo Kiiski              Someron Esa              29:10     7:52 
 44    6833  Per-Erik Staffans        Vörå IF                  31:43    10:25 
 45    6866  Matti Rajamäki           Kyrös-Rasti              32:24    11:06 
 46    6846  Mikko Palomäki           Hyvinkään Rasti          32:29    11:11 
 47    6747  Matti J Koski            Närpes OK                32:46    11:28 
 48    6740  Simo Luoma               Pihkaniskat              33:10    11:52 
 49    6731  Kalevi Kuusisto          Hämeenlinnan Tarmo       34:16    12:58 
 50    6760  Pauli Lahma              Jämsän Retki-Veikot      34:28    13:10 
 51    6646  Oiva Kaasalainen         Suunta-Sepot             34:30    13:12 
 52    6736  Raimo Siltala            Kauhavan Wisa            35:47    14:29 
 53    6841  Seppo Paasonen           Pihkaniskat              36:00    14:42 
 54    6834  Jaakko Teppo             Kokkolan Suunnistajat    37:49    16:31 
 55    6843  Seppo Heino              Rastikarhut              38:18    17:00 

       6735  Antti Jokinen            Suunta Jyväskylä          hyl.          
       6845  Esko Linna               Nivalan Urheilijat        hyl.          
       6652  Olavi Lukkarinen         SK Pohjantähti            hyl.          
       6630  Alf Westerlund           OK Kristina            ei läht          
       6634  Matti Latvala            Rasti-Jussit           ei läht          
       6734  Lars Sandgren            Närpes OK              ei läht          
       6738  Heikki Pitkänen          Jämsän Retki-Veikot    ei läht          
       6742  Erkki Pietiläinen        Perämeren Rasti        ei läht          
       6844  Per-Åke Mattsson         Kimito SF              ei läht          
       6645  Kalervo Mattila          Rastikarhut            ei läht          
       6849  Jouko Keskinen           Rasti-Jussit           ei läht          
       6650  Unto Kervinen            Järvenpään Palo        ei läht          
       6751  Erkki Jalkanen           Valkeakosken Haka      ei läht          
       6658  Seppo Isoherranen        Helsingin Suunnistajat ei läht          
       6660  Seppo Ruuskanen          Kuopion Suunnistajat   ei läht          
       6860  Heikki Heinonen          Lounais-Hämeen rasti   ei läht          
       6664  Juha Penttinen           Mesikämmenet           ei läht          



H70 A Fin  (50)            2.0 km   7 R            

  1    7040  Mikko Houni              Epilän Esa               19:10     0:00 
  2    7036  Pertti Salminen          Hämeenlinnan Suunnista   19:13     0:03 
  3    7047  Pekka Nurmi              Rasti-Lukko              19:15     0:05 
  4    7045  Raimo Laitinen           Hiidenkiertäjät          20:43     1:33 
  5    7046  Veijo Tahvanainen        Kalevan Rasti            21:02     1:52 
  6    7039  Toivo Setälä             Järvenpään Palo          21:27     2:17 
  7    7019  Pentti Suonpää           Espoon Akilles           21:30     2:20 
  8    7009  Jorma Ruutila            Rasti-Jussit             22:01     2:51 
  9    7048  Reijo Wastimo            Pihkaniskat              22:25     3:15 
 10    7002  Antti Hietaharju         Ähtärin Urheilijat       22:30     3:20 
 11    7044  Kalevi Eilu              Rasti-Lukko              22:53     3:43 
 12    7035  Pentti Aittamäki         Pihkaniskat              22:54     3:44 
 13    7042  Matti Haaramo            Espoon Suunta            22:58     3:48 
 14    7031  Heikki Tamminen          Maarian Mahti            23:06     3:56 
 15    7023  Osmo Aronen              Rastikarhut              23:17     4:07 
 16    7017  Jyrki Viiri              Hirvensalon Heitto       23:21     4:11 
 16    7027  Reino Pajuoja            Espoon Suunta            23:21     4:11 
 18    7038  Olavi Kittilä            Saloisten Reipas         23:23     4:13 
 19    7037  Kosti Salmela            Pihtiputaan Tuisku       23:33     4:23 
 20    7021  Mauno Nieminen           Viitasaaren Suunta       23:34     4:24 
 21    7018  Matti Keskinen           Tikkakosken Suunnistaj   23:38     4:28 
 22    7016  Seppo Saario             MS Parma                 23:56     4:46 
 23    7012  Matti Lainema            XYZ                      24:09     4:59 
 24    7022  Per-Erik Sabel           IF Femman                24:16     5:06 
 25    7049  Reijo Lehkonen           Maarian Mahti            24:31     5:21 
 26    7032  Kari Kuokkanen           Pihkaniskat              24:34     5:24 
 27    7043  Teuvo Valtonen           Hiisirasti               24:49     5:39 
 28    7007  Auvo Laaksonen           Maarian Mahti            24:50     5:40 
 29    7034  Olavi Erkkilä            Hämeenlinnan Suunnista   24:51     5:41 
 30    7041  Lars Hjerpe              IF Femman                24:57     5:47 
 31    7033  Esa Klinga               Lahden Suunnistajat-37   25:24     6:14 
 32    7020  Matti Juhonsalo          Lounais-Hämeen rasti     26:03     6:53 
 33    7029  Reino Österberg          Leppävaaran Sisu         26:39     7:29 
 34    7004  Helge Knuuttila          Vaasan Suunnistajat      26:49     7:39 
 35    7006  Mikko Heikkilä           Maarian Mahti            26:53     7:43 
 36    7026  Paavo Moisio             Saarijärven Pullistus    26:55     7:45 
 37    7011  Martti Sukki             Lounais-Hämeen rasti     27:39     8:29 
 38    7014  Jouko Ranta              Rasti-Nokia              27:45     8:35 
 39    7030  Reino Pääkkönen          Rasti-Pielinen           28:36     9:26 
 40    7013  Pentti Salo              Lounais-Hämeen rasti     28:40     9:30 
 41    7003  Heikki Rantala           Epilän Esa               28:45     9:35 
 42    7028  Risto Joonas             Maarian Mahti            29:08     9:58 
 43    7001  Seppo Vänttinen          Espoon Suunta            32:52    13:42 
 44    7000  Matti Haatainen          Iisu                     34:38    15:28 
 45    7010  Klas Sandvik             OK Terjärv               36:12    17:02 
 46    7024  Seppo Kuusisto           Rasti-Lukko              36:37    17:27 
 47    7015  Reijo Rytkölä            IF Sibbo-Vargarna        39:44    20:34 
 48    7005  Stig Danielsson          OK Raseborg              42:27    23:17 
 49    7025  Aimo Kvick               Itä-Hämeen Rasti         45:31    26:21 

       7008  Erkki Koipijärvi         Mäntän Seudun Eräpirka    hyl.          



H70 B Fin  (42)            1.8 km   7 R            

  1    7249  Alpo Nisula              Mäntän Seudun Eräpirka   21:52     0:00 
  2    7236  Onni Rosenqvist          Suosmeren Salpa          22:03     0:11 
  3    7149  Keijo Ruokonen           Helsingin Suunnistajat   22:05     0:13 
  4    7154  Aimo Haapaniemi          Lahden Suunnistajat-37   22:06     0:14 
  5    7243  Uolevi Raitomäki         Kalevan Rasti            22:43     0:51 
  6    7148  Ilari Virtanen           Hämeenlinnan Suunnista   23:12     1:20 
  7    7165  Pentti Karppinen         Rastivarsat              23:24     1:32 
  8    7248  Heino Avikainen          Lahden Suunnistajat-37   23:42     1:50 
  9    7239  Heikki Väyrynen          Espoon Suunta            23:48     1:56 
 10    7136  Roy Brännbacka           IF Brahe                 23:55     2:03 
 11    7138  Tapani Laine             Kuopion Suunnistajat     24:47     2:55 
 12    7259  Tauno Jokinen            Suosmeren Salpa          24:53     3:01 
 13    7144  Kurt Gunell              IK Falken                24:56     3:04 
 14    7237  Antti Mikkola            Urjalan Urheilijat       25:23     3:31 
 15    7241  Taisto Riihonen          Kauhajoen Karhu          25:38     3:46 
 16    7232  Taisto Haapamäki         Suunta-Sepot             26:20     4:28 
 17    7234  Valto Halonen            Kuopion Suunnistajat     26:28     4:36 
 18    7140  Pekka Salminen           Espoon Suunta            26:51     4:59 
 19    7141  Sven-Olof Storm          IF Femman                27:37     5:45 
 20    7133  Eero Kemppainen          Helsingin Suunnistajat   27:47     5:55 
 21    7169  Tarmo Salmi              Raja-Karjalan Suunnist   28:25     6:33 
 22    7247  Pentti Saario            Loimaan Jankko           30:01     8:09 
 23    7132  Lars-Gunnar Holm         OK Botnia                30:59     9:07 
 24    7139  Olli Juntunen            Helsingin Suunnistajat   32:11    10:19 
 25    7130  Jorma Virtanen           OK Kristina              33:57    12:05 
 26    7230  Åke Sund                 Närpes OK                35:08    13:16 

       7142  Mauno Autio              Alajärven Ankkurit        hyl.          
       7242  Pentti Kumara            Sievin Sisu               hyl.          
       7157  Jaakko Alalahti          Oulun NMKY:n Urheilija    hyl.          
       7131  Pekka Loukkalahti        Kalevan Rasti          ei läht          
       7231  Esko Kangas              Rasti-Jussit           ei läht          
       7233  Pentti Koponen           Espoon Suunta          ei läht          
       7135  Keijo Laurila            Maarian Mahti          ei läht          
       7235  Reijo Oja                Nivalan Urheilijat     ei läht          
       7137  Reijo Rikala             Keuruun Kisailijat     ei läht          
       7238  Reijo Pihlaja            Rasti-Jussit           ei läht          
       7143  Aimo Salmi               Vaasan Suunnistajat    ei läht          
       7250  Antti Myllymäki          Vaasan Suunnistajat    ei läht          
       7251  Eero Itkonen             Hämeenlinnan Suunnista ei läht          
       7258  Risto Kaitio             MS Parma               ei läht          
       7162  Rauno Hakala             Epilän Esa             ei läht          
       7264  Jukka Vapanen            Rastikarhut            ei läht